Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
    “Hocam eşimin bir şikayeti yok ama yapılan tahliller sonucunda karaciğer enzimleri (ALT:42 ve GGT: 105) çıktı. Sonuçlar bizi çok korkuttu. Eşim yaklaşık üç yıldır doğum kontrol hapı kullanıyor. Birde bu yıl kış boyu boğaz enfeksiyonu nedeniyle sürekli antibiyotik almak zorunda kaldı. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz?
            
Karaciğer enzimleri olarak bilinen ve sıkça kullanılan enzimler şunlardır.
SGOT (=AST):  Serum Glütamik Oksalasetik Transaminaz :
SGPT (=APT): Serum Glütamik Pirvik Transaminaz
GGTGama Glutamik Transpeptidaz.
            Karaciğer enzimleri limitin biraz üzerinde çıkan hastaların gereksiz bir endişeye kapıldıklarını çok görmüşümdür. Bizim toplumda nerdeyse her on kişiden birinin karaciğer enzimleri yüksek çıkar ve hafif yükseklikleri dert etmek gereksizdir. Örneğin üst limit 35 iken değerinizin 45 çıkmasının önemi yoktur. Çocukluğunuzda geçirdiğiniz basit bir ateşli hastalık tüm hayatınız boyunca karaciğer enzimlerinin sınırın hafif yüksek seyretmesine neden olabilir. Keza fark etmeden geçirdiğiniz hepatitler (Hepatit A, B ve C) karaciğer enzimlerindeki hafif yükselmenin nedeni olabilir.
1.      Karaciğer enzimlerinin normalin birkaç katı yüksek çıkması önemlidir. Örnek olarak GOT değerinizin 35 değilde 180 çıkması karaciğerinde üzerinde durulması gereken bir sorun olduğunu gösterir.
2.      Karaciğer enzimlerinin her ölçümde yükselmesi de önemlidir. Örneğin ilk ölçüm 45 iken üç ay sonra yaptığınız ikinci ölçümün 90 çıkmasını önemseriz.    
Karaciğer enzimlerim yüksek çıktı ne yapayım?
         Aşağıdaki önerileri, yukardaki hastada olduğu gibi herhangi bir şikayeti olmadığı halde karaciğer enzimlerinde hafif yüksek çıkan hastalar için yazdım.  
1.      Laboratuara gidip yeni bir kan numunesi vererek Anti HAV total, Anti HBs, HbsAg ve AntiHCV ölçümlerini yaptırın. Bu tetkikler geçmişte Hepatit A, B ve C geçirip geçirmediğinizi anlamamıza yarayacaktır. Bunlardan birinin geçirilmiş olması karaciğer enzimlerindeki hafif yükseklemeyi açıklar.
                  -Hepatit A geçirmiş olmanızın bir önemi yoktur. Bu ülkede 40 yaşını aşan                kişilerin yüzde doksanı hepatit A geçirmiş oluyor. Bir yıl sonra karaciğer                           enzimlerini tekrar ettirin.
                  -Hepatit B ve C geçirmiş olmanız önemlidir. Doktorunuz yapılacaklar                             konusunda sizi aydınlatacaktır.
2.      Hepatit B veya C yoksa karaciğer enzimlerindeki hafif yüksekliği dert etmeyin. Bir seferlik “Üst batın sonografisi” yaptırarak karaciğerin durumuna bakmak iyi olur. Ultrasonografide enzim yüksekliğini izah edecek bir sorun görülebilir. En çok karaciğerde yağlanma görülür.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Karaciğer yağlanması varsa  
                  1.Doktorunuza danışarak başta vitaminler olmak üzere ilaçlarınızdan azaltılabilecek olanları kaldırın. Mümkün olduğu kadar az ilaç kullanmaya dikkat edin.
                        2.Kilo kaybı ve egzersizin karaciğer yağlanmasını azalttığını ve enzim seviyelerini düşürdüğünü gösteren çalışmalar vardır. Diyet yaparak ideal kilonuza inin. Dikkat!... Hızlı kilo kaybının karaciğer için zararlı olduğu gösterilmiştir. Haftada 1.5 kg. dan daha fazla kilo verilmesi doğru olmaz.
                        3.Alkolü azaltın.
                        4.Şekerli ve unlu yiyeceklerden uzak durun, şeker hastalığınız varsa açlık ve tokluk şekerlerinizin tam olarak kontrol altında olduğundan emin olun.
                        5.Yağlı yiyeceklerden ve yağda kızartılmış yiyeceklerden uzak durun.
                        6.Meye ve sebze tüketiminizi artırın.
                        7.Kan trigliserid seviyenizin normal sınırlar içinde olmasına dikkat edin.                                           8.Doktor kontrolü altında yılda bir kez karaciğer enzimlerine baktırın.
03 Nisan 2009 Cuma / 219909 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2016 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895