Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Meyvedeki früktozu, günümüzde içecek veya tatlılara konulan mısır şurubundaki früktozla aynı kefeye koymamak gerekir. Meyve tüketiminin sınırlanmasını isteyenler “früktoz zararlı o halde früktoz içeren meyve de zararlı olabilir” diyorlar. Bu düşünceyi ileri sürerken meyvedeki früktozun glukozla birlikte olduğunu ve fibere bağlı olduğunu (bu yüzden glisemik endeksinin düşük olduğunu)  görmezden geliyorlar. 
Şekeri hangi gıdadan alırsak alalım bağırsaklarımızdaki enzimler tarafından birkaç saniye içinde glukoz ve fruktoza çevrilir. Glukoz kan yoluyla tüm vücuda dağılır ve hücrelerin enerji ihtiyacını karşılar, buna karşılık fruktoz karaciğerde parçalanarak enerjiye dönüşür. Meyvelerde hem früktoz hem glukoz bulunur. Sadece fruktoz veya sadece glukoz ihtiva eden bir meyve sebze yoktur. Früktoz/glukoz oranı meyveden meyveye değişir, örneğin elma ve armutta fruktoz glukozdan üç misli fazla bulunur. Muz, üzüm, ananas, kaysı gibi meyvelerde bu oran neredeyse eşittir.  
Fare ve kemirgenler aldıkları früktozun % 50’sini yağa çevirirler oysa insanlar aldıkları früktozun % 50’sini glukoza, % 30’unu lactata, % 1’den azını da yağa çevirirler. Bu yüzden hayvan deneylerine bakarak früktozun zararlı olduğunu, damarları tıkayacağını söylemek doğru değildir. Früktoz insülin salınımını artırmaz buna karşılık açlık hissetmemize neden olan grehlin hormonunu artırır. 
Toronto St. Michael Hospital’de John Sievenpiper ve arkadaşlarının yaptığı onlarca çalışma früktoz tüketiminin kilo aldırıcı, ürik asit yükseltici veya tansiyon yükseltici bir etkisini göstermemiştir. 2011 yılında Archmer Daniels Midland ve arkadaşlarının yaptığı çalışmada früktoz tüketimiyle trigilserid, kolesterol ve ürik asit seviyesi yüksekliği arasında bir ilişki bulamamıştır. Güney Amerika da yapılan bir çalışmada 17 erişkine günde 20 porsiyon meyve verilmiş (günde toplam 200 gram fürüktoz alımı demektir) ve 6 ayın sonunda kilo alma, kan basıncında değişiklik, insülin ve lipid seviyelerinde herhangi bir yükselme görülmemiştir. 
Kola veya şekerli içecek veya dondurma yediğinizde karaciğeriniz aniden yüksek doz früktoz bombardımanına tutulur, buna karşılık bir elma yediğinizde fiberin içinden früktozun çıkıp karaciğerinize ulaşması zordur. Saf glukoz veya patates gibi nişastalı yiyeceklerin glisemik endeksi çok yüksekken früktozun glisemik endeksi çok düşüktür. Aşırı miktarda früktoz tüketen çok az sayıda insanın karaciğeri früktozu glukoza çevirmekte zorlanabilir buna karşılık sağlıklı insanlar için meyvedeki früktoz bir sorun teşkil etmez.  
 
Sadece meyveyle beslenmek mümkün mü? 
Dünyada sadece meyve ve yemişle beslenen insanlar Fruitarians (meyveciler) var. Bu özel diyetin hiçbir canlıyı öldürmemek gibi temel bir felsefesi var. Elma ağacının meyvesini veya bir cevizi yediğinizde ağaca zarar vermiyor, doğanın size armağan ettiği ürünü yiyorsunuz. Bunun yanında doğal yaşamda ağaçtan meyveyi alan canlı onun tohumlarını uzaklara götürmesine ve çoğalmasına yardımcı oluyor. 
Nasıl vejeteryanların kısıtlamaları artıranları (veganlar), daha gevşek olanları varsa meyvecilerde böyle gruplara ayrılıyor. Kendinize fruitarian demeniz için yiyeceklerinizin en az % 75’inin meyve olması gerekiyor, geri kalan sebze, yemiş (ceviz, fındık vb) ve tahıl olabiliyor. 
Meyve diyetinde tüm meyveler, üzüm, fındık, fıstık, ceviz vb. yemişleri yiyebiliyorsunuz.  Meyve diyetini çok uzun yıllar boyunca uygulayan çok sayıda insan olmadığı için sonuçlar hakkında fazla bilgimiz yok, münferit vakalardan olumlu geri bildirimler var. Bunlardan biri Michael Arnstein 5 yıldır bu diyeti uyguluyormuş ve kendisini “Yarı Süpermen” gibi hissettiğini söylüyor. “Maraton koşucusu ve 100 mili 12 saat 57 dakika gibi olağanüstü bir hızda koşuyor. Son 5 yıldır hiç grip veya soğuk algınlığı geçirmediğini söylüyor. Kendi adıma sadece meyveyle beslenmeyi doğru bulmuyorum, konuyla ilgilenenler aşağıdaki siteden bilgi edinebilirler. 
http://www.thefruitarian.com/
 
 
01 Eylül 2013 Pazar / 25396 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895