Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

İlaçların bir tarafı tamir ederken diğer tarafı bozabileceğini biliyoruz. Reflü hastalığında bu durumu oldukça sık görüyoruz. Eğer yiyeceklerin yukarı doğru kaçıp yemek borunuzu tahriş ettiğinden şüpheleniyorsanız, kuru öksürükten şikâyetçiyseniz, doktorunuz size reflü tanısı koyduysa aşağıdaki ilaçları alıp almadığınızı kontrol edin. Alıyorsanız doktorunuzla görüşün ve ilacınızı değiştirmesini sağlayın. 
-Antibiyotikler. Başta tetrasiklin grubu olmak üzere bazı antibiyotikler reflü hastalığına neden olabilir. Beş günlük bir antibiyotik kullanımının reflü etkisi sınırlıdır ancak sivilce (akne) tedavisinde olduğu gibi uzun süre antibiyotik almak zorunda kalanlarda reflü önemli bir sorun haline gelebilir. 
-Kemik erimesi ilaçları (Fosamax, Boniva, Actonel) reflüye neden olabilir. 
-Demir ilaçları. Kansızlık tedavisinde kullanılan demir ilaçları mide yanması, kazıntı hissi ile birlikte reflüye neden olabilir. 
-Romatizma ilaçları ve ağrı gidericiler. Aspirin başta olmak üzere tüm ağrı giderici ve romatizma ilaçları reflü yapabilir. 
-Potasyum tabletleri reflü yapabilir. 
-Bazı tansiyon ilaçları (Kalsiyum kanal blokerleri) ve kalp ilaçları (nitratlar) yemek borusunun mideyle birleştiği yerdeki kapağın kaslarını gevşeterek reflü yaparlar. 
-Progesteron hormonu içeren ilaçlar ve bazı doğum kontrol hapları reflü yapabilir. 
-Uyku ilacı ve sedatif dediğimiz yatıştırıcı ilaçlar (Valium, diazem) reflü yapabilir. 
-Astım hastalarının kullandığı teofilin içeren ilaçlar reflüye neden olabilir.

17 Aralık 2009 Perşembe / 19397 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2017 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895