Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bundan 10 yıl önce 40 yaşın üzerindeki herkese kanı sulandırsın diye aspirin öneriyorduk. Daha sonra yapılan çalışmalar aspirinin sağlıklı kişilere bir yararı olmadığını aksine mide kanaması ve beyinde küçük kanamalar yaparak zararlı olabileceğini gösterdi. Günümüzde aspirini sadece daha önce kalp krizi geçirmiş hastalara, özellikle kalp krizi ile birlikte şeker hastalığı olanlara öneriyoruz. (Bkz. Aspirin konusunda daha önce yazdığım yazılar) 
Alman araştırmacılar aspirinin yatarken alınmasının kalp krizinden koruyucu etkisini artırdığını gösterdiler. Yukarıda söylediğim gibi daha önce kalp krizi geçiren ve ikinci krizden korumak amacıyla aspirin önerilen 300 hastanın yarısına aspirin sabah kalkınca diğer yarısına akşam yatarken veriliyor ve sonuçlar mukayese ediliyor. 
Kalp krizi ve ani ölümlerin vücudun uyanışa geçtiği, tansiyonun ve nabzın yükseldiği sabahın erken saatlerinde daha çok görüldüğünü biliyoruz. Sabah saatlerinde kan daha kolay pıhtılaşıyor, Alman araştırmacılar bu bilgiye dayanarak yatarken alınan aspirinin daha faydalı olduğunu, kan sulandırıcı etkisinin daha fazla olduğunu söylüyorlar. Aspirini gece almanın ikinci bir faydası da mide üzerindeki olumsuz etkilerinin sabah alanlara göre daha az olması. 
SONUÇ:
1-Sağlıklı kişilerin sırf kanı sulandırsın diye koruyucu amaçlı aspirin alması doğru değildir. 
2-Daha önce kalp krizi geçiren kişilerin düzenli düşük doz aspirin almasının ikinci bir kalp krizinden koruyucu rolü olduğu kabul ediliyor. 
3-Bu kişilerin (doktorları aksini önermedikçe) aspirini sabah veya gün içinde değil akşam yatarken alması daha doğru olur. 
 
25 Kasım 2013 Pazartesi / 73669 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895