Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
KANSER PİYANGOSU İÇİN FAZLA BİLET ALMAYIN
Kalp krizini engellemek elimizdedir ancak kanserin az da olsa bir piyango tarafı vardır. Hepimiz, genlerimizde mutasyonlarla yani elimize tutuşturulmuş bir kaç kanser piyango biletiyle doğarız. Sigara, çevre kirliliği, aldığımız radyasyon, kötü beslenme gibi faktörler elimizdeki piyango biletlerinin sayısını artırır. Çalışmalar, kanserin ortaya çıkmasında doğuştan sahip olduğumuz piyango biletlerinden çok sonradan aldıklarımızın etkili olduğunu gösteriyor. 
ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN ÜÇ KANSER
Erkekler kanser açısından kadınlara göre biraz daha şansızdır. Yaşamı süresince yaklaşık iki erkekten biri kanserle karşılaşırken bu oran kadınlarda yaklaşık üçte birdir. Aradaki bu fark erkeklerin daha çok sigara, alkol kullanmasına ve meslek gereği daha çok kanserojen maddeye maruz kalmasına bağlanmaktadır.  
1-Prostat kanseri.
Erkeklerin bir numaralı kanseri prostat kanseridir. Süt ve süt ürünlerini fazla tüketenlere, çok et yiyenlere (kendileri istemeseler de) fazladan prostat kanseri piyangosu bileti verilir. Tam tersine sebze, meyve, tahıl, bakliyat ağırlıklı beslenerek prostat kanseri piyango biletlerini azaltabilirsiniz (1). Beslenme alışkanlıkları açısından gruplara ayrılan 26.346 kişinin uzun yıllar boyunca takip edildiği bir çalışmada bitkisel beslenenlerin prostat kanserine % 35 oranında daha az yakalandığı görülmüştür. Düzenli olarak günde iki bardak süt içmek prostat kanseri riskinizi % 60 artırır. 
2. Akciğer kanseri
Akciğer kanseri % 90 sigara içenlerde görülür. Eşinizin veya işteki oda arkadaşınızın sigara içmesi riski % 24 artırır. Tahmin edeceğiniz gibi fazla piyango biletlerinden kurtulmanın yolu sigaradan kurtulmaktır.  
3.Kalın bağırsak kanseri
Erkeklerin üçüncü belası sindirim yolu kanserleridir. Günde 50 gram işlenmiş et ürünü yemek, iki dilim pastırma veya bir büyük sosis yemek kalınbağırsak kanser riskin % 21 artırır. Başta kırmızı et olmak üzere hayvansal besinleri keserek, başta lifli yeşillikler olmak üzere daha çok sebze, meyve yiyerek kalın bağırsak kanseri piyango biletlerinizi azaltabilirsiniz.
MEME KANSERİ PİYANGOSU İÇİN
Annede, teyzede meme kanseri olması doğum sırasında elinizde fazladan bir kaç piyango bileti olduğu anlamına gelebilir ancak piyangonun mutlaka size çıkacağını göstermez. Elinizdeki biletlerden kurtulmak için yapmanız gereken şey sebze meyve ağırlıklı beslenmektir. Bu sene başında  American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmada 1502 kadın meme kanseri – beslenme ilişkisi açısından inceleniyor. En düşük riskli kadınların, kanında C vitamini ve caretenoid seviyesi yüksek olanlar, yani havuç, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzeleri çok yiyenler olduğu görülüyor (2).  
(1) Tantamango-Bartley T, Knutsen SF, Knutsen R, et al. Are strict vegetarians protected against prostate cancer? Am J Clin Nutr. Published online November 11, 2015. 
(2) Bakker MF, Peeters PHM, Klaasen VM, et al. Plasma carotenoids, vitamin C, tocopherols, and retinol and the risk of breast cancer in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition cohort. Am J Clin Nutr. 2016;103:454-464.
 
14 Haziran 2016 Salı / 3421 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895