Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Geçen hafta kadınların korkulu rüyası meme kanserinden bahsettim, bu hafta da erkeklerin korkulu rüyası prostat kanserine değineceğim. Beslenmenin prostat kanserinin ortaya çıkışında ne kadar etkili olduğunu daha önce anlatmıştım. Hayvansal besinler, prostat kanserinin sadece oluşumunda değil müdahaleden sonraki seyri üzerinde de son derece etkilidir. Bana gelen prostat kanseri teşhisi almış hastalara nasıl beslendiklerini sorduğumda görüyorum ki beslenmenin öneminden haberleri yok, oysa bitkisel beslenmeye geçerek hastalığın nüks etmesini,  metastaz yapmasını büyük ölçüde engelleyebilirler. Hastaya müdahale eden ürologlar hastalarına moral vermek amacıyla bir daha kesinlikle sorun olmayacağını söylüyorlar. Bu da hastaların sigara, alkol ve beslenme konusunda yeteri kadar dikkatli olmasını engelliyor. Nitekim yapılan araştırmalar da aynı benim gözlemlediğim gibi prostat kanserli hastaların perhiz yapmadığını, eski beslenme şekillerine aynen devam ettiğini gösteriyor (1).

Dostlarım, inşallah tekrar etmez diyerek hastalıkları savuşturamayız buna karşılık bilimin gösterdiğin yoldan ilerleyerek riskimizi azaltabiliriz. Bu ay yayınlanan bir çalışmada 1.854 prostat kanseri hastası beslenmeleri kayda alınarak takibe alındı. Et, süt, yoğurt, peynir gibi hayvansal ağırlıklı beslenen dolayısıyla daha çok doymuş yağ ve kolesterol alan hastalarda kanserin daha çok nüks ettiği, daha saldırgan olduğu, buna karşılık bitkisel ağırlıklı beslenenlerde kanserin ilerleme hızının düşük olduğu görüldü (2). Şunu unutmayalım ki kanser hücreleri çok yiyen-çok üreyen obur hücrelerdir ve hayvansal proteini çok severler. Hem kanser riskini azaltmak hem de nüksleri engellemek için başta et olmak üzere hayvansal besinlerden uzak duralım.

(1) Lawrence W. Mróz, Men, Food, and Prostate Cancer: Gender Influences on Men’s Diets.

(2) Allott EH, Arab L, Su LJ, et al. Saturated fat intake and prostate cancer aggressiveness: results from the population-based North Carolina-Louisiana Prostate Cancer Project. Prostate Cancer Prostatic Dis. Published online September 6, 2016.

27 Ekim 2016 Perşembe / 3797 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895