Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

“Alo, doktor bey siz misiniz?”

            “Evet benim buyurun.”

            “Merhaba ben A...  Kusura bakmayın sizi rahatsız ettim. Kocam son günlerde çok sinirli. Bugün sizde randevusu var, ona bir antidepresan yazsanız çok iyi olur diyecektim.

            “Depresyon ilacı mı yazayım?”

            “Evet, depresyon ilacı... Yalnız sakın benim aradığımı söylemeyin.”

            “Peki ama depresyon ilaçlarının bazı yan tesirleri oluyor.”

            “Ne gibi?”

            “Mesela kocanızın performansı düşer, cinsel isteksizlik olabilir.”

            “...........”

            “Alo orda mısınız?”

            “Evet, dinliyorum, tamam yazmayın o zaman, yalnız söyleyin sinirlenmesin.”

            “Olur söylerim.”

Yukarıdakine benzer telefon görüşmelerini oldukça sık yaparım. Kadınlarımızın ne kadar kocalarının sıhhatine düşkün olduğunu(!) bilmek beni mutlu ediyor. Tabii her görüşme yukarıdaki gibi sonlanmıyor, bazılarına, “Kocanızda isteksizlik başlar” dediğimde,

            “Siz gene de ilacı yazın. Benim kocada performans zaten sıfır. Sinirli olunca da hiç çekilmiyor”cevabını alıyorum.  

            Geçen hafta İngiliz Hull Üniversitesince yapılan bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Kamuoyunda geniş olarak tartışılan bu çalışmada Prof. Irving Kirsch, antidepresan ilaçların ağır depresyon dışındaki hastalarda yararsız olduğunu söylüyor. Basınımız “Antidepresan ilaçlar etkisizdir” gibi bir sonuç çıkarınca hastalarımız haklı olarak huzursuz oldular. Doktorlarını arayıp “Bu ilaçları boşuna mı kullanıyoruz?” diye soranlar olmuş. (Esasında içlerinden “Doktor bey ne iş? Sen yıllardır bu ilaçları bize yutturup duruyorsun, meğer bir işe yaramıyormuş” demek geliyor ama kibarlıklarından söyleyemiyorlar.) Peki, bu İngiliz profesör neden ortalığı karıştırıyor derseniz adam şunu diyor: “Burnunuz aktığı için mide ilacı almayın, işe yaramaz.” Bir diğer deyimle “çok sinirliyim” veya “bugünlerde biraz canım sıkılıyor” diye antidepresan ilaç alınmaz. Antidepresan ilaçlar adı üstünde sadece “depresyonda” alınır.   

            Hazır konu antidepresan ilaçlardan açılmışken birkaç şey daha söyleyelim.

  1. Antidepresan ilaçlar konu komşunun, eş dostun tavsiyesi ile alınacak ilaçlar değildir. Mutlaka bir doktorun önerisi ile ve onun takibi ve kontrolü altında alınmalıdır.
  2. Antidepresan ilaçların önemli yan tesirleri vardır. Pek çok hasta, ilaca başlar başlamaz ortaya çıkan çarpıntı, fenalık hissi, ağız kuruluğu gibi tesirler yüzünden ilacı bırakmak zorunda kalır. Uzun vadede, kullanılan antidepresanın türüne göre değişmekle birlikte hastaların yüzde sekseni kilo alır.
  3. Antidepresan ilaçların “sinirlenmeyi önlemek” veya “rahatlamak” veya “küçük şeyleri kafaya takmamak” veya “sözlüsü ile daha az kavga etmek” amacıyla kullanılması yanlıştır. Kendinizi aşırı sinirli buluyorsanız telkinle, mantığınızı kullanarak, düşüncelerinizi ve hareketlerinizi kontrol etmeye çalışın.  
  4. Antidepresanların bir diğer önemli yan tesiri “Seksüel performansı negatif etkileyebilmeleridir.” Orgazm olmayı güçleştirebilir, bazen isteksizlik yaparlar.
  5. Antidepesanlar bağımlılık yapmaz denilmesine bakmayın, bal gibi yaparlar. Uyuşturucu ilaçlar gibi gittikçe doz artırmak istemezsiniz ama bırakmaya kalktığınızda ortaya çıkan şikayetler tekrar ilaca sarılmanıza neden olabilir. Konu komşu tavsiyesiyle ilaca başlayan ama bırakınca ortaya çıkan şikayetler yüzünden bir türlü ilaçtan kurtulamayan hastalar çok. Doktor kontrolünde ilaç alanlar için böyle bir tehlike yoktur. Yeterli iyilik sağlandığında ilacın dozunda kademeli azaltma yaparak veya yerine başka ilaçlar ikame ederek hiçbir şikayet olmadan ilaç bırakılabilir.
08 Nisan 2008 Salı / 21717 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895