Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

          Ülkemizdeki insanların yüzde doksanında şöyle bir yanlış öngörü vardır: “Kırmızı ette kolesterol vardır, beyaz ette kolesterol yoktur. O halde bol bol tavuk eti yemeliyiz...”              Bazı hastalarımın, sanki tavuk etinde kolesterolü düşürücü bir madde varmış gibi ilaç niyetine özellikle tavuk yediklerini söylediklerini hayretle duymuşumdur... 

      Ülkemizde tavuk etinin “kolesterolsüz beyaz et” olarak tanıtılmasının nedeni tavuk üretimi yapan şirketlerin yaptığı tek yanlı propagandadır. Yıllar önce ünlü yazarlarımızdan birisinin çalıştığı gazetenin patronunun bu konuda kendisini nasıl yönlendirdiğini yazdığı bir makalesini hatırlıyorum. Gazete sahibi onu önce kasapların ne kadar kirli olduğuna dair bir haber yapmaya teşvik etmiş, daha sonra yazarımız patronunun büyük bir tavuk firmasına ortak olduğunu öğrenmişti.
 
TAVUK ETİNDE DE KOLESTEROL VAR....
      Hastalarımın arasında yüksek kolesterolü olup da kendilerine verdiğim diyeti iyi okumayanlar üç ay sonra kan yağlarına tekrar baktırdıklarında kolesterollerini daha yükseldiğini görünce şaşırırlar.. “Doktor bey, emin olun bir kez bile kırmızı et yemedim, kolesterolüm nasıl yükseldi anlamıyorum..” derler... Bu gizemli sorunun cevabı; diyet yaptıklarını sanarak yedikleri tavuktur.
     Nasıl olduğunu anlatayım... Diyelim sizin kolesterolünüz 260 mgr/dl çıktı. Diyet yapmaya başladınız ve kulaktan dolma bilgilerle kırmızı eti kesip, beyaz et yemeye başladınız. Haftada 2 öğün kırmızı et yiyen bir kişi iken kırmızı eti kesip 4 öğün tavuk yerseniz vücudunuza giren toplam kolesterol miktarının artmasının doğal sonucu olarak kolesterolünüz artar.
     Genel kanının aksine tavukta da kırmızı ete yakın oranda kolesterol vardır. Yağsız sığır etinin bir porsiyon olarak kabul ettiğimiz 90 gramında yaklaşık 66 mgr. kolesterol varken aynı miktarda tavuk etindeki kolesterol miktarı ise yaklaşık 60 mgr. dır. Evet inanmayacaksınız ama o çok sevdiğiniz nefis kırmızı eti bırakıp saman kıvamındaki tatsız tavuğu yemekle karınız sadece 6 mgr.olur. Buna karşılık tavuğun yanında hediye olarak gelen, antibiyotikler ve hormonlar da cabası.
     Tabi ki hiç tavuk yenilmesin demek istemiyorum. Her şeyde olduğu gibi burada da dengeyi yakalamak en iyisi olacaktır. Kalp sorunu olmayanların tavuk eti ve yağsız kırmızı eti eşit oranda tüketmeleri, zengin-omega 3 kaynağı balığı ise özellikle tercih etmeleri uygun olur. Doğal ortamda yaşayan tavuk eti alamıyorsanız yemeseniz de olur. Kalp damar hastalarının, daha önce kalp krizi geçirenlerin, kalp damar hastalığı riski yüksek olanların et ve tavuk yememesi daha iyi olur.  
02 Şubat 2009 Pazartesi / 26131 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2020 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895