Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bana uzun ve sağlıklı bir hayatın en önemli göstergeleri nedir diye sorarsanız “üç şeyinizin düşük olması” diye cevap veririm.

1.Kan şekerinizin düşük olması,

2.Tansiyonuzun düşük olması ve

3.Kilonuzun düşük olması.

Eğer hiç ölçtürmediyseniz yarından tezi yok bir laboratuara gidip Açlık Kan Şekerinizi ölçtürün, ölçtürdüyseniz son tetkikleri önünüze alın.  

1.Açlık şekeriniz 100 mg/dL’nin altında ise kan şekeriniz normal demektir. Yılda bir kez kontrol ettirmeye devam edin.  

2.Açlık şekeriniz 100-110 mgr/dL arasında ise (her ne kadar limitler içinde görülse de) gizli şekeriniz olabilir. Kilonuz normal ise mesele yok, kilonuz fazla ise zayıflamanızda, şekerden ve kötü karbonhidratlardan uzak durmanızda büyük yarar var.  

3.Açlık şekeriniz 110-126 mgr/dL arasında ise sizde şeker başlangıcı var demektir. Circulation dergisinin 2007 Haziran sayısında yayınlanan bir çalışma, hafif veya gizli şeker olan kişilerde ölüm oranının %50-60 arttığını gösteriyor. Bu kişilerde yalnız kalp damar hastalıklarına değil kansere bağlı ölüm oranları da artıyor. Bu yüzden hiçbir şikayetiniz olmasa bile kedinizi şeker hastası gibi kabul edip gereken tedbirleri almanızda yarar var.(Ne yapacağınızı haftaya yazacağım)  

4.Açlık şekeriniz 126 mgr/dl’nin üzerindeyse şeker hastalığınız var demektir. Hemen zayıflamanız, çok iyi bir diyet yapmanız gerekir. Ayrıca ilaç tedavisi için doktorunuza danışmanızda da yarar var.    

Şeker hastaları genellikle boğazına düşkün kişilerdir. Perhiz yapmak ve zayıflamak işlerine gelmediği için hastalıklarını uzun süre görmezden gelirler. Geçenlerde bir hastamın açlık şekeri 136 çıktı. Sizde şeker hastalığı var diyince “Ben şeker ilacı kullanmıyorum ki” diye cevap verdi. Anladım ki ona göre “ilaç kullananlar” şeker hastası oluyor, kullanmayınca şeker hastalığı sayılmıyor!..

Birde diyetle şekeri normale dönen hastalar var. Bunlar ilk ölçümlerin hatalı olduğunu kabul eder veya şeker hastalığının “iyileştiğini” düşünüp yeniden afiyetle pasta börek yemeye başlarlar, halbuki şeker hastalığı iyileşen bir hastalık değildir, ancak kontrol altına alınabilir, tekrar ortaya çıkmak için sizin perhizinizi bozmanızı ve kilo almanızı bekler.

Haftaya şeker hastalığına devam...

02 Mart 2008 Pazar / 24676 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895