Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Dikkat
  • KEMİK ERİMESİ İLAÇLARI KALPTE RİTM BOZUKLUĞU YAPIYOR

İngiltere’de Pediatri İlaçları Uzman Danışma Grubu (Paediatric Medicines Expert Advisory Group) ve İnsan İlaçları Komisyonu (Commission on Human Medicines) Mart 2008’de  çocuklarda kullanılan öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının etkinlik ve güvenirliğini yeniden değerlendirdi . Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Yönetimi (FDA), basın açıklaması ile öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının 2 yaşın altındaki çocuklarda, nadiren de olsa ölüm, konvülziyonlar, kalp hızında artma ve bilinçte azalma gibi ciddi ters reaksiyonlara yol açabileceğini bildirdi. 
FDA yetkilileri, hastalığı tedavi etmeksizin sadece belirtilerini gideren bu ilaçların, 2 yaşın altındaki çocuklardaki güvenirlik ve etkinliğinin kanıtlanmadığını açıkladı. 
İngiltere’de 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük ve soğuk algınlığı ilaçlarının kullanımı ile ilişkili beş ölüm raporu (ilki 1981 yılında) bildirildi. 
 

çocuklarınızda mutlaka kullanmanız gerekiyorsa sadece parasetamol gurubu (içinde ilaveten dekonjestan olmamasına dikkat edin) ilaç verebilirsiniz. Serum fizyolojikli basit burun açıcılar dışında dekonjestan içeren burun açıcılar kullanmayın. 

• Aşağıda sayılan etken maddeleri içeren reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları 2 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır. 
- Bromfeniramin, klorfeniramin ve difenhidramin (antihistaminikler) 
- Dekstrometorfan ve folkodin (antitussifler) 
- Guafenezin ve ipeka (ekspektoranlar) 
- Fenilefrin, psödoefedrin, eferin, oksimetazolin ve ksilometazolin (dekonjestanlar)

06 Mayıs 2008 Salı / 17076 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895