Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
         İçinde bulunduğumuz hızlı iletişim çağında yazılı vegörsel medyadan etkilenmemek mümkün değil. Aldığınız gazeteyi değiştirebilir,zapping yapabilir, internete şifre koyabilirsiniz ama hepsi bir yere kadar...Hele çocuklar ve gençler söz konusu olduğunda kontrol daha da zor. Bu etkilenme,ister istemez hepimizin ortak değerlerini, hayata bakışını ve yaşam tarzınıdeğiştiriyor...
örenğin “seks” konusunu ele alalım. Yıllardır gazetelerde boy gösterenuzmanlarımız sağolsunlar bize sekste sınır olmadığını öğretmeye çalıştılar.Başta “Seks and the City” dizisi olmak üzere yabancı dizi ve filmler de seksanlayışımızı oldukça etkiledi. Şimdi Istanbul’da bir anket yapsak ve gençlere“Oral seks normal mi değil mi?”diye sorsak % 80’inin“Elbettenormal,önemli olan karşılıklı tatmindir,” diye cevap vereceğindeneminim.
           Acabaöyle mi? New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan John Hopkinsüniversitesi kaynaklı bir çalışmaya göre oral seks“ağız içi kanserlere veboğaz kanserine” neden oluyor. Araştırmacılar altıdan fazla partnerle oralseks yapan kişilerde ağız içi kanser riskinin 9 misli arttığını bulmuşlar. Boğazkanseri olanların %72 sinde ağız içinde virüs bulunmuş. Son günlerde reklamlardasıkça duyduğunuz, aynı zamanda rahim ağzı kanseri yapan HPV virüsü ağız içikanseri de yapıyor. Bu arada batı ülkelerinde kadınların nerdeyse %80 inde HPVvirüsü olduğunu söylemeden geçmemek lazım.
            Çalışmalar devam ediyor, sonuçlar netleşene kadar serbest sitilden uzakdurun...
12 Haziran 2009 Cuma / 23049 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895