Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Spor
  • SPOR ESNASINDA BİR YUDUM SU YORGUNLUĞU AZALTIYOR
Tenis, futbol, atletizm gibi zorlamalı sporları yapanlar çok iyi bilirler; maçın ortasında sanki ayaklar çekmiyormuş, bütün güçleri bitmiş, kasları boşalmış gibi bir duygu hissederler. Çoğumuz bu durumda bir şeyler yiyerek veya içerek kan şekerimizi yükseltmeye çalışırız. Bu da lüzümsuz yere şeker ve kalori almamıza neden olur. Journal of Physicology dergisinde yayınlanan bir makale, çabuk yorulmaktan şikâyet edenlere daha basit bir çözüm önerisi getiriyor: spor yaparken ağzınızı bir yudum şekerli su ile çalkalayarak yorgunluk hissinizi azaltıp dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.
Araştırmada, kalp atım hızları ve güçleri kaydedilen bisikletçilerin bir kısmına ağızlarını çalkalamaları için (yutmak yok) şekerli su, bir kısmına ise bildiğimiz içme suyu veriliyor. Ağızlarına şekerli su alıp tüküren gruptakiler su alıp tükürenlere göre daha başarılı oluyor hem de daha az yoruluyorlar. Şekerli su verilen gruptaki sporcuların beyin MR larında ödül ve motivasyon bölümlerinin aktive olduğunu bunun kasların çalışmasını olumlu yönde etkilediği görülüyor.
            Sonuç olarak, spor esnasındaki yorgunluk hissinizi yenmek için illa birşeyler yiyip içmek zorunda olmadığınızı söyleyebilirim. Spor esnasında yorgunluk hissettiğiniz anda ağzınıza minicik bir şeker atın ya da bir yudum şekerli su ile ağzını çalkalayın. Beyninizin kaslarınıza “ihtiyacın olan enerji geliyor sen çalışmaya devam edebilirsin” mesajı yolladığını ve yorgunluğunuzun hemen geçtiğini göreceksiniz.    
07 Ekim 2009 Çarşamba / 17915 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895