Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bu güne kadar hep evli çiftlerin (özellikle erkeklerin) bekarlara kıyasla daha uzun yaşadığını söyledik. İngiliz doktorlar son çalışmaları ile bu ezberimizi bozdular; devamlı tartışan mutsuz bir çiftseniz enfarktüs geçirme riskiniz %34 artıyor.

            Nasıl her insanın kendine has bir karakteri varsa her çiftinde kendine özgü bir tartışma şekli oluyor. örneğin bazı çiftlerin, küçük sorunlardan büyük tartışmalar çıkarma becerisi vardır, ‘sofrayı kim toplayacak’ veya “çorabını neden yere attın’ sorusu havada tabaklar uçuşan bir kavgayla sonuçlanabilir. Bazıları ise tartışmaları daha sessiz ve derinden sürdürmeyi tercih ediyorlar.

            Ben şahsen karı koca münakaşalarının, kısa sürmesi ve hemen unutulması kaydıyla fazla zararlı olmadığını düşünüyorum. Arkadaşlarımız arasında böyle saman alevi münakaşalar yapan bir çift var; kavgaları o kadar çabuk başlayıp o kadar süratle büyüyor ki şaşırıyorsunuz. “Tamam, şimdi kan çıkacak” dediğiniz anda barış imzalayıp ertesi gecenin proğramını yapmaya başlıyorlar.  

            Karı koca münakaşaların en kötü olanları uzun sürenlerdir. Günler, haftalar boyunca süren tartışmalar, hem evliliğin geleceği hem de çiftlerin sağlığı açısından son derece zararlı. Uzun süren ve sık tekrar eden münakaşaların en kötü etkisi kan basınıcında yükselmeye neden olması. Bu yüzden tansiyonu dengede giderken aniden yükselme eğilimine giren hastaların tıbbi sebepler aramadan önce eşleriyle sorunlarını çözmelerinde fayda var. 

            Evli çiftler en çok hangi konularda münakaşa ediyorlar?

            Bu sorunun cevabı hangi kültürde yaşadığınıza ve erkek mi kadın mı olduğunuza göre değişiyor. Batı ülkelerinde kadınlar için bir numaralı tartışma nedeni; çocuklar. İkinci sırada ev işleri, üçüncü sırada para geliyor. Avrupalı erkekler için bir numaralı münakaşa nedeni sex, ikinci sırada para var, çocuklar üçüncü sırada geliyor.

            Bizim ülkede münakaşa konusu önceliğine dair bir araştırma bulamadım. Kendi çevremde yaptığım araştırmaya göre, bayanlar Avrupalı hemcinsleri gibi en çok çocukları yüzünden münakaşa ediyorlar, ikinci sırada akraba ilişkileri (kaynana, görümce meselesi) geliyor. Erkeklerin bir numaralı tartışma nedeni ise para.

            Karı koca kavgalarının yaraların iyileşmesini engellediğini biliyor musunuz? Yarım saatlik bir kavga elinizdeki yaranın iyileşmesini bir gün geciktiriyor. Archieves of General Psychiatry dergisinde yayınlanan araştırmada en kısası 12 yıllık evli 42 çift çalışmaya alınıyor. Araştırmaya katılan çiftlerin kollarında vakum aleti ile küçük yaralar açılıyor. İlk vizitte her çifte muhabbetlerini artıracak pozitif bir konuda konuşmaları sağlanırken ikinci vizitte farklı düşündükleri bir konuda tartışmaları isteniyor. Bu arada olaylar kamera alınıyor, yaralar sıvı toplanması ve kan akımı açısından takibe alınıyor. Düşmanca kavgalar yapan karı kocaların yaraları diğerlerine göre %60 daha yavaş iyileşiyor. Birbirinden hoşlanmayan karı kocaların kanındaki interleuikin-6 seviyesi kavga etmeyen çiftlere göre 1.5 misli daha fazla.

            Kadınların riski daha fazla

            Partnerinizle aynı fikirde olmadığınızda bunu ifade etmeniz veya içinize atmanız sağlığınız açısından çok önemli. Erkeklerin %32 si kadınların %23 ü atışmalar sırasında duygularını baskılıyorlar. Araştırmalar karı koca tartışmalarının erkekler üzerinde fazla hayati bir rolü olmadığını gösteriyor, ister duygularını bastırsınlar, ister bağırıp çağırsınlar yaşam süreleri etkilenmiyor. Duygularını bastıran kadınlarda ise 10 yıllık ölüm oranı 4 misli artıyor. Çalışmanın yürütücüsü Elaine Eaker’in kadınlara şöyle bir tavsiyesi var: “Eşinizle tartışırken duygularınızı bastırmanız, psikolojinizi negatif yönde etkiliyerek sağlığınıza zararı oluyor. Bunu söyleyerek kocanızın kafasına tabak fırlatmanızı istemiyorum ama her iki tarafında düşüncelerini açıkca ve rahatca ifade edeceği bir tartışma ortamının yaratılması kadınların sağlığı için çok önemli.”

 

01 Mart 2008 Cumartesi / 21687 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895