Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Son yıllarda yapılan çalışmalar erişkin tipi şeker hastalığında (Tip II şeker) beslenmenin genetik geçişten daha önemli olduğunu göstermiştir. 

1-Şeker hastası olmak istemiyorsanız birinci kural olarak süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, et, tavuk, balık gibi hayvansal gıdaları azaltmalı veya tam olarak kesmelisiniz. Beslenmede bir diğer dikkat edeceğin şey yağı çok azalmak olmalıdır. Zeytinyağı dahil olmak üzere yağlı yemeklerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Üçüncü husus da şeker ve beyaz unlu yiyeceklerden yani işlenmiş tahıllardan uzak durmaktır. 2-Her gün (haftanın en az beş günü) yarım saatten fazla yürüyün ya da koşun. Haftada 2.5 saat yürüyüş yapanlarda şeker hastalığı ortaya çıkma riskinin %58 azaldığı gösterilmiştir.

3-Zayıflayın, ayda 3-4 kg vererek ideal kilonuza inin.

4- Kas güçlendirici ağırlık çalışmalarının şekerin kontrolünde önemli olduğu gösterilmiştir. Amerikan Şeker Derneği diyabet eğilimi olanların haftada üç kez ağırlık çalışmasını önermektedir.

5- Yemeklerden önce iki çorba kaşığı sirke içmenin (örneğin elma sirkesi) kan şekeri ve insülin seviyesini düzenliği gösterilmiştir, ayrıca kilo vermenize de yardımcı olur.

6- Tarçının kan şeker seviyesini dengelemekte yararlı olduğu gösterilmiştir. Tarçın kabuğundan yapılmış çayı içebilir veya bir tatlı kaşığı toz tarçını bir parça ekmek içinde yutabilirsiniz.     

7-Her gün on onbeş dakika güneşlenmeye çalışın. Bildiğiniz gibi D vitamini almanın en kolay ve ucuz yolu güneşlenmektir. Kan vitamin D seviyesinin 32 ng/ml üzerinde olduğundan emin olun. Vitamin D’nin şeker hastalığı riskini % 43 oranında azalttığı gösterilmiştir. Warwick Tıp Fakültesinden araştırmacılar 28 ayrı çalışmada 100 bin kişinin değerlendirmesinde haftada iki üç kere balık yiyen, bol sebze meyve yiyen kişilerin yeteri kadar D vitamini alacakları sonucuna ulaşmışlardır. (D vitamini için daha fazla bilgi)

12 Mart 2010 Cuma / 37886 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895