Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Hepatit A veya halk arasındaki diliyle bulaşıcı sarılık ülkemizde oldukça sık görülür. Su, salata, yemek, deniz, havuz, yuttuğunuz, boğazınıza kaçan her şeyden bulaşabilir.  Hepatit B ve C gibi karaciğerde kronik enfeksiyon yapma, gelecekte ciddi karaciğer hasarı yapma riski olmadığı için hekimler tarafından önemsenmez. Çoğu insan çocukluk çağında hiç fark etmeden sanki grip geçiriyormuş gibi fark etmeden sarılık geçirir ve kendiliğinden iyi olur. Ülkemizde 50 yaşından büyük insanların % 90’ı bir şekilde geçmişte hepatit A geçirip bağışıklık kazanmıştır. 
Çocukluk çağında hepatit geçiren 200 hastanın 199’u hastalığı kolaylıkla atlatır, birinde hastalık ağır seyreder ve ciddi karaciğer hasarı ortaya çıkar. Buna karşılık ileri yaşlarda hepatit A geçiren kişilerde hastalık daha ciddi seyreder, her 100 kişiden ikisinde ciddi karaciğer hasarı ortaya çıkar.  
Bu hafta Journal Hepatology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre iki doz yapılan Hepatit A aşısı tam 10 yıl koruyuculuk sağlıyor. Doğrusu bu aşı olmaya (canınızı yakmaya) değecek kadar uzun bir süre.  
Sağlık Bakanlığı bu yılbaşında Hepatit A’yı çocuklar için zorunlu aşılar grubuna koydu. Öğrendiğim kadarıyla aşı, sağlık ocaklarında ve aile hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmakta. 
SONUÇ ve ÖNERİLERİM:
1-Çocuklarınıza (1 yaşından itibaren) hepatit A aşısı yaptırın. Aşı, kola yapılıyor ve iki doz olarak uygulanıyor. İkinci doz ilk dozdan altı ay veya 1 yıl sonra yapılıyor. Aşı yerinde biraz ağrı yapması dışında yan tesiri yok. 
2-20 yaşından büyükseniz bir laboratuara kan vererek Hepatit Antikorlarına baktırın. Daha önce geçirip geçirmediğiniz bu testle anlaşılacaktır. Geçirmediyseniz hepatit A aşısı olun. 
 
30 Ağustos 2012 Perşembe / 21686 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2021 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895