Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kalbinize Sahip Çıkın
 
Önemli sağlık sorunlarımızın ilk sırasında kalp hastalıkları var. Ülkemizde yaklaşık 2,8 milyon kalp hastası yaşıyor ve her yıl bunlara 250 bin kişi daha ekleniyor.
 
Kalp hastalıklarına bağlı ölümlerde Avrupa’da birinciyiz. Her yıl 160 bin vatandaşımız kalp damar hastalıklarına bağlı sorunlar nedeniyle ölüyor. Kalp damar hastalıklarını önlemek veya erken teşhisle tedavi etmek mümkün. Ayrıca Türk tıbbı kardiyoloji alanında bırakın Avrupa’yı, dünya ölçeğinde teknolojik imkânlara ve yetişmiş kadrolara sahip. 
Ama ne var ki tıp alanındaki organizasyon eksikliğimizle halkımızdaki bilgi ve ilgi azlığı sorunu burada da öne çıkıyor. Kısacası “koruyucu kardiyoloji” konusunda durumumuz pek iyi değil. Kardiyologların ve Türk Kardiyoloji Derneği’nin ciddi gayretlerine rağmen halkı bilinçlendirmede yeteri kadar başarılı olamıyoruz. Bu başarısızlığın nedenlerinden biri de halkın anlayacağı dilde yazılmış yayınların azlığı. 
 
BU KİTABI OKUYUN
 
Kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu benim sınıf arkadaşımdır. Tıp fakültesinde birlikte okuduk. Aynı fakültede, Ankara Tıp Fakültesi’nde birlikte ihtisas yaptık. Mükemmel bir hekim ve iyi yetişmiş bir entelektüel olan sevgili Murat’ın önemli bir özelliği de “iyi yazma”sıdır. Onu bu nedenle kıskandığım zamanlar bile olmuştur. Murat konuları çok güzel özetler, paketler, hatta küçük tabletler haline getirerek kolayca yutmanızı sağlar. 
Dr. Murat Kınıkoğlu koruyucu kardiyoloji alanında halkın bilgi açığını kapatan bir kitap hazırlamış. Kitabın adı “Kalbinize Sahip Çıkın”. Doğan kitap tarafından yayınlanan bu kitapta kalp damar hastalıklarına ilişkin her türlü bilgi var. Ben yazının bundan sonraki bölümünü Dr. Murat Kınıkoğlu’na ve kitabına bırakıyorum. Bu kitabı hepinize tavsiye ediyorum. Bu kitap her eve lazım!
 
DR. KINIKOĞLU NE DİYOR?
 
“Kalp damarlarındaki sorunun stent, baypas gibi işlemlerle hallolacağını veya kolesterol ilacı almanın kalp damarlarının tıkanmasını engelleyeceğini düşüneler yanılıyorlar. “Ateroskleroz” dediğimiz yağlanma kontrol altına alınmadığı sürece damarlardaki tıkayıcı sorunun devam etmesi engellenemez. Yapılan tüm müdahalelerin ancak geçici bir yararı olur ve şikayetler bir süre sonra yeniden başlar. Kapsamlı Yaşam Değişikliği Programı ise hem damarlardaki rahatsızlığın ilerlemesini önleyecek hem de halen damarlarda mevcut plakların ve darlıkların gerilemesini sağlayacaktır.
Kalp krizi geçiren veya damarlarında önemli bir sorun tespit edilen hastaları rayların üzerinde kendine doğru hızla yaklaşan treni seyreden adama benzetirler. Ya hemen rayların üzerinden inerek yaklaşan trenin önünden çekilecekler ya da ezilmeye razı olacaklardır.
Rayın üzerinden inmek istiyorsanız aşağıda önerdiğim “Kapsamlı Yaşam Değişikliği Programı”ma dikkatle uymanız gerekiyor. Tabi şu anki hayatınıza devam etmek de bir seçenektir. Size trenin yaklaştığını söyleyenlere “trenin kendiliğinden duracağına inanıyorum” diyebilir, tren ezene kadar sigara kullanmaya, istediğiniz şeyleri yiyip içmeye devam edebilirsiniz. Bu takdirde bazı kötü sonuçlara katlanmak zorunda kalacağınızı unutmayın.”
(Kalbinize Sahip Çıkın/Doğan Kitap/2009)
 
15 Aralık 2009 Salı / 15160 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895