Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Eski ABD başkanı ile Türk arabesk sanatçısını karşılaştırmanın ne kadar saçma olduğunun olduğunun farkındayım. Ortak  özellikleri var: ikisinin de kalp damar hastası, ikisine de iki kez cidi anlamda müdahale edildi.   

 

Yukarıdaki resim 2004 yılına ait. Bill Clinton, sağlıklı görünüyor olmasına rağmen kalp damarları tıkalı. Yeri gelmişken söyleyeyim, eskiden sağlık belirtisi olarak kabul ettiğimiz tombik yanaklardaki bu kırmızılık artık hoşumuza gitmiyor, bu canlı-renkli görünümün damarları tıkayan mikropsuz iltihaba-enflamasyona bağlı olduğunu düşünüyoruz.

O tarihte by-pass operasyonu geçiren Clinton hayvansal gıdaları azalttı ama tam bir diyete girmedi. Bizim ülkedeki çoğu insan gibi kırmızı eti ve tereyağını kesmenin kendisine yeteceğini damarlarının tıkanmayacağını zannetti ama yetmedi. 2 yıl önce şikayetler gene başladı ve anjiyoda koroner damarların ve by-pass'ın tıkandığı görüldü. Bu sefer tıkalı damarlara Stent uygulandı. Clinton stent uygulamasıyla yetinmedi, bugünkü sağlıklı halini borçlu olduğu radikal bir karar aldı ve vegan oldu. Willow Bay ile yaptığı mülakatta neden vegan olduğunu soran gazeteciye “1986 yılından bu yana yüzlerce insanın bitkisel diyete geçtiğini, bu insanların sağlıklarının daha iyiye gittiğini, damarlarındaki kalsiyum ve kolesterol plaklarının eridiğini” söyleyerek “Ben de onlardan birisi olmak istiyorum.” dedi. 

 

Clinton 2012

Clinton o tarihten bu yana vegan, artık hayvansal hiçbir gıdayı yemiyor, tatlıdan yağlı besinlerden uzak duruyor. Gördüğünüz gibi biraz zayıflamış, buna karşılık halinden memnun, kalbiyle bir sorunu yok, çalışmaya, aktif yaşamına devam ediyor.  

 

Yukarıdaki resim 2003 yılına ait. Müslüm Baba konserde şarkı söylüyor, ciddi bir şikayeti yok ama aslında onun da damarları tıkalı. Nitekim aynı yıl içinde koroner arter hastalığı tanısıyla 2 damarına stent takılıyor. Müslüm Gürses ilk müdahaleden sonra sigarayı bırakmıyor, diyet yapmıyor.

Müslüm Gürses 2012

Bu sene (kaçınılmaz olarak) damarlar tekrar tıkanıyor. Basından takip etmişsinizdir, stent şansı da olmadığı için doktorlar bu sefer by-pass'a alıyorlar. Müslüm Gürses şu anda yoğun bakımda sevenlerinin duasıyla ve doktorların yakin ilgisiyle hayata tutunmaya çalışıyor. Kendisine acil şifalar diliyor, tez zamanda sıhhatine kavuşmuş olarak taburcu olmasını ümid ediyorum. Umarım çıktıktan sonra eski alışkanlıklarına son verir, aynı Bill Clinton gibi radikal bir karar alır, sigarayı bırakır, diyetine dikkat eder. Hep söylüyorum, kalp damar hastalıklarında ümitsizliğe yer yok, damarların durumu ne kadar kötü olursa olsun -kalp kası hasar görmediği sürece- iyi bir diyetle her şey yoluna girer. Yeter ki boğazımızı tutmasını bilelim.     

 

 

 

21 Kasım 2012 Çarşamba / 15646 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895