Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Çocukken misafirlere kahve pişirildiğinde evdeki küçüklerin içmesine izin verilmezdi. “Hiç olmazsa bir yudum içeyim...” dediğim zaman annem “Olmaz Arap olursun...” derdi ki o zamanlar kahvenin çocukların rengini değiştirmesi tehdidi pek bir mantıklı gelirdi bana. Şimdiki çocukların böyle bir cevaba kahkahayla güleceğinden eminim...

  Geçenlerde tansiyonu olan bir hastam günde on bardak neskafe içiyorum demez mi!.. Azaltmasını söyledim ama  “İçmeyince fena oluyorum,” dedi. Belli ki kahve bağımlısı olmuş.

  Anlaşılacağı gibi, günde bir iki tane içilen, “kırk yıl hatırı olan” Türk kahvesinden değil, dilimize neskafe şeklinde giren ve tüketimi gittikçe artan kahveden bahsediyorum.

Dünyada petrolden sonra en çok ticareti yapılan ürün kahve. Bizim kahve ithalatımız da yeni açılan kafelerin katkısıyla her yıl katlanarak artıyor.

  Kahve özellikle gençler arasında yayılıyor. Benim kızım gibi masallarında dolu bir kahve fincanı olmadan ders çalışamayanlar çok. Doğrusu televizyondaki kahve reklamlarından etkilenmemek mümkün değil, karamellisi, fındıklısı, serti, yumuşağı, titreteni, titretmeyeni, yüzlerce çeşidi var. Bir kere sardırdınız mı gerisi geliyor. Çünkü, içindeki “kafein” maddesinin enerji verme, dikkati artırma etkisinin yanında bir önemli özelliği daha var: bağımlılık yapıyor.Bu yüzden düzenli kahve içenlerde, içmedikleri takdirde sinirlilik, baş ağrısı, sersemlik hissi, fenalık hissi, uykusuzluk gibi şikayetler ortaya çıkıyor...

  Basında zaman zaman yer alan “Kahve şuna iyi geliyor, buna iyi geliyor...” haberlerinin arkasında da dünyadaki üretici birliklerinin desteği var. Aşağıdakileri okuyun, içip içmeyeceğinize, içerseniz ne kadar içeceğinize kendiniz karar verin.

  1.Endişeli ve telaşlı karakterler fazla kahve içmemeli. Kahve vücudun rölanti ayarını açar; daha uyanık ama aynı zamanda daha endişeli olursunuz. 

  2.Kalp hastaları ve çarpıntısı olanlar dikkat etmeli.  Kahve, kalp hızı ve kan basıncında yükselme yapar. Tansiyonda ortalama 4 puan, nabızda 3 puan artışa neden olur. Kafeinsiz kahvelerin bile kan basıncını yükselttiği gösterilmiştir. Ekstrasistolu olanlar veya kalbinde düzensiz atış veya pırpır hissedenlerin fazla kahve içmemesi iyi olur.

  3.Bazı kahvelerin kilo aldırabileceğini biliyor musunuz? İnsanlar yediklerine dikkat ediyorlar ama kimse içtiği kahvenin kalorisine bakmıyor. Örneğin 16 Ounce Sturbucks Coffe Mocha da 240 kalori var.

  5.Kolesterolü yüksek olanlar dikkat etmeli. Kahve, kolesterol ve homosistein metabolizmasını etkiler, günde 6 fincandan fazla kahve içenlerde kötü kolesterol ve trigliserid seviyesinin arttığı gösterilmiştir.

  6.Kahvenin “romatoid artrit” dediğimiz bir tür romatizmaya neden olabileceği gösterilmiştir. Yeşil çayın ise romatoid artrite iyi gelir.

. 7.Aşırı kahve tüketiminin mide kanseri ve lösemi riskini artırdığı söyleniyor.

  8.Dekafeinli kahvelerin tam olarak kafeinsiz olduğunu sanmayın. Üç bardak dekaf kahve içerseniz 21 gr. Kafein alırsınız.

  9.Hamile kadınların gönde bir bardaktan fazla içmemeleri tavsiye ediliyor..

 

   Sonuç olarak günde bir iki bardak kahveye evet, ancak miktar artarsa alışkanlık yapabileceğini ve zararlı etkilerini görebileceğinizi unutmayın.

 

Şimdi biraz da kahvenin faydasından bahsedelim ki taraf tutuğumuz belli olmasın...

1-Kalın barsak ve karaciğer kanserine karşı koruyucu rolü olduğu gösterilmiştir.

2-Şeker hastalığı riskini azalttığı gösterilmiştir.

3-Günde üç bardak kahve içenlerde hafızayı koruyucu rolü olduğunu gösteren bir çalışma var.

4-Günde 4 bardak kahve içenlerde ürik asit seviyesi azalıyor.

01 Mart 2008 Cumartesi / 22202 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895