Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bugünkü gazetelerde kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden (42 yaşında) bir iş adamı haberi var. Kalbiyle ilgili hiçbir sorunu olmayan birinin küçük bir tartışmanın arkasından kalp krizi geçirmesi çok nadir gördüğümüz bir şey değil. Kalp krizinin, kalp damarları iç çeperinde oluşan “plak” adını verdiğimiz yağ-kolesterol birikintilerinin yırtılması-çatlaması neticesi oluştuğunu biliyoruz. Ülkemizde 40 yaş üzerindeki erkeklerin yarısından çoğunun damarlarında az veya çok plak vardır. İleri derecede darlığa neden olmayan (% 60 üstü) plakların varlığını hissetmeyiz. (Maalesef bu plaklar - kontrol amaçlı anjiyografilerde saptansa bile- hastalar ve doktorlar tarafından fazla önemsenmez.) Neyse ki bu plaklar kolay yırtılmaz, üzerindeki ince-sert tabaka yırtılmaya karşı bir direnç oluşturur. Yeni oluşan “yumuşak plak” adını verdiğimiz kolesterol birikintileriyse kolayca yırtılarak kalp krizine neden olurlar. En çok yırtılan ve kalp krizine neden olan plaklar % 30 civarında darlık yapan ince plaklardır, zamanla sertleşen ve kireçlenen eski plaklar daha zor yırtılır. 
Plaklar neden kopuyor-yırtılıyor?   
Plakları yırtan, sonuç olarak hastanın kalp krizi geçirmesine neden olan faktörlere “kalp krizi tetikleyicileri” adını veriyoruz. Risk faktörleri olan, daha önce yapılan anjiyografilerde damar içinde düzensizlikler, plaklar olduğu söylenen hastaların bu tetikleyici faktörlere dikkat etmesi çok önemlidir. 
İşte tetikleyiciler:
1.Ağır ve yağlı yemekler.
Ziyafet masasında veya sonraki birkaç saat içinde kalp krizi geçiren pek çok insan vardır. Her zamankinden ağır ve yağlı bir yemek kalp krizi riskini 4 misli artırır. Kalp krizi geçiren 2000 kişinin sorgulandığı bir çalışmada 158 hasta, son iki saat içinde “uzun zamandır yemedikleri kadar kuvvetli bir yemek” yediklerini söylemiştir. Ağır ve yağlı yemekler bu etkiyi damar çeperini daraltarak ve epitelyum dokusunu bozarak yapar, kanın pıhtılaşma özelliği artar, aşırı yükselen insülin damarın gevşemesini engeller.   
2.Ani duygusal değişim. Öfke, üzüntü kalp krizini % 7 oranında, sürpriz bir iyi haber (aşırı sevinç) kalp krizini %3 oranında tetikler.  
Bir yakının ölüm haberini alır almaz kalp krizi geçiren insanları duymuşsunuzdur. Aşırı duygusal yüklenmeler, tartışmalar adrenalin salgılanmasını artırır. Kalp hızı ve kanın pıhtılaşma özelliği artar. Özellikle negatif duygular damarlarda büzülmeye neden olarak tansiyonu yükseltir. Adrenalin hormonu, öfke sebebi ortadan kalksa bile hemen normal seviyeye inmez, bu yüzden olumsuz olayları unutmak, gevşemek o kadar da kolay olmaz. 
3.Ani fiziksel yüklenme.
Birden koşmak, halı sahada maç yapmak, ağır kaldırmak gibi fiziksel yüklenmeler kalp krizi vakalarının % 6’sından sorumludur. Hiç spor yapmayan bir kişi iseniz kaçırdığınız belediye otobüsüne yetişmek için yapacağınız kısa bir koşu veya elinizde pazar filesi ile merdiven çıkmanız sizin için “aşırı yüklenme” olabilir. Düzenli yürüyüş ve spor yaparak “aşırı yüklenme” eşiğinizi yukarı çekebilirsiniz.
4.Nabzı ve tansiyonu yükselten, damarları büzen ilaç kullanımı. Örneği kokain kullanımı kalp krizini tetikleyebilir.  
5.Nabzı ve tansiyonu yükselten,  damarları büzen içecekler.
Fazla miktarda içilen kahve, koyu çay ve enerji içeceklerinin kalp krizini tetikleme ihtimali % 5’dir. Bir kadehin olumsuz bir etkisi olmamakla birlikte fazla miktarda alınan alkol kalp krizini tetikler. 
6.Hava kirliliği, özellikle egzoz gazının fazla olduğu bir havada trafik sıkışıklığına maruz kalmak veya uzun süre dur kalk araba kullanmak kalp krizini % 7 oranında tetikler. Sıkışan trafiğin içinde araba kullanırken kalp krizi geçiren insanları duymuşsunuzdur. Sebebin egzoz gazının damar büzücü etkisi ve sıkışıklığın getirdiği stres olduğu düşünülmektedir.  
7.Zatüre veya yüksek ateşle seyreden ağır grip hastalığı kalbi hızlandırarak kalp krizi tetikleyebilir. 
9.Uykusuzluk kalp krizi tetikleyicilerinden biridir. Üst üste birkaç gün uykusuz kalmak tansiyonu yükselterek kalp krizini tetikleyebilir. 
10.Aşırı sıcak veya soğuk havaya maruz kalmak bir diğer kalp krizi tetikleyicisidir. Soğuk havaya maruz kalmak bir de fiziksel yüklenmeyle birlikte olursa damar içindeki plağı yırtabilir. Yüzüne karşı esen soğuk bir havaya karşı elinde ağır bir yükle yürürken kalp kriz i geçiren hastalar iyi bilinir.   
11.Seks yapmak kalp krizi riskini fazla olmamakla birlikte (%2.2) artırır. Seksin pratik olarak iki kat merdiven çıkmakla eşdeğer bir kalp yükü yaptığı kabul edilir. Sağlıklı bir kişinin seks sırasında kalp krizi geçirme riski milyonda birdir. Buna karşılık kalp hastalığı olduğu bilinen, baypas geçirmiş, stent takılmış, kalp ilacı kullanan hastaların dikkatli olması gerekir. 
 
21 Temmuz 2013 Pazar / 22090 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895