Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Başlık “Alzheimer olmamak için ne yemeyelim?” şeklide de olsaydı bu kadar ilginizi çekmezdi. Beynimizdeki hücreler devamlı yiyecek bir şeyler bulmaya programlandığı için “yeme” eylemini teşvik eden yazılar “sakın yeme” emir kipi içerenlerden daha ilgi çeker.
Bildiğiniz gibi Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi hala bulunamadı. Şu an kullanılan ilaçların bir işe yaramadığı konusunda bir fikir birliği olmasına rağmen elde başka bir ilaç olmadığı için ve “bu hastalığın tedavisi yok” itirafı biz doktorların işine gelmediği için reçetelerimizi boş bırakmıyoruz.  
Bu hafta Medscape’de konuyla ilgili bir makale yayınlandı. 
Geçen hafta Washington’da toplanan “Uluslararası beslenme ve beyin konferansı” nda bugüne kadar yapılan çalışmalar gözden geçirilerek “Doymuş yağ ve trans yağ içiren gıdaların Alzheimer Hastalığı’nı tetiklediği” sonucuna ulaşılmış. Bildiri sahiplerinden Dr. Neal Barnard, beslenmeye dikkat ederek önümüzdeki 35 yılda ortaya çıkacak 100 milyon Alzheimer hastasını kurtarabileceğimizi söylüyor. Konferansın dayandığı çalışmalardan birisi olan Chicago sağlık ve yaşlanma projesi’nde, günde 25 gram doymuş yağ tüketenlere (et, tavuk, yoğurt, peynir, tereyağı vb. hayvansal gıdalar) bu miktarın yarısı kadar yani günde 12.5 gram ve daha az doymuş yağ tüketenler kıyaslandığında, Alzheimer’in çok yağ tüketenlerde 2-3 misli daha fazla görüldüğü gösterilmiştir. Yiyeceklerdeki doymuş yağ ve kolesterolün beyindeki B-amiloid plaklarını tetiklediği düşünülüyor. Yağlı yiyecekler aynı zamanda şeker ve şişmanlığa neden oluyor, her iki hastalığında Alzheimer için risk faktörü olduğunu zaten biliyoruz. ABD’de yapılan bir başka çalışmada orta yaşlarda kolesterolü 250 mg/dl üzerinde olanlarla 200 mg/dl altında olanlar kıyaslandığında 30 yıl sonra Alzheimer riskinin % 50 arttığı gösterilmiştir.    
Alzheimer olmamanız için önerilen –aşağıda maddeler halinde verdiğim- beslenmenin temel prensipleri yıllardır sizlere kalp-damar hastası olmamanız için önerdiğim beslenme şekline çok benziyor: daha çok sebze meyve, daha az hayvansal gıda ve yağ... İlaveten her gün yapılan düzenli egzersizin Alzheimer’den koruyucu bir rolü olduğunu bir kez daha vurgulayalım.  
Alzheimer Riskini Azaltmak İçin:
1-Doymuş yağları ve trans yağları azaltmanız gerekiyor. 
Yemeklerinizi katı yağ, tereyağı, mısırözü, ayçiçeği yağı ve margarinle yapmayın. Zeytinyağını abartmayın. Cips, bisküvi, hazır börekler, poğaçalardan uzak durun. Marketten paketlenmiş olarak aldığınız tadı hoşunuza giden unlu yiyeceklerin çoğunda trans yağ olduğunu unutmayın. 
2-Tercih edilecek yiyecek grubunuz: sebze, meyve, baklagiller, mercimek, nohut, fasülye, kepekli buğday, kepekli pirinç grubu olmalıdır. 
3-Her gün yarım avuç dolusu badem, fındık, ceviz, ay çekirdeği, kabak çekirdeği yiyerek E vitamini ihtiyacının karşılanması tavsiye ediliyor.  
4-Multivitamin almayın. Bir doktor önerisiyle multivitamin alıyorsanız kapsüllerin içinde demir ve bakır olmamasına özellikle dikkat edin.
5-Yiyeceklerinizdeki alüminyum miktarına dikkat edin. Alüminyum’un beyindeki şeker metabolizmasını etkileyerek Alzheimer’i tetiklediği düşünülüyor. Günümüzde çok kullanılmasa da tencerelerden, alaşımında alüminyum olan saklama kaplarından, alüminyum folyo içinde pişirilen yiyeceklerden, sodyum alüminyum fosfat katkısı içiren yiyeceklerden uzak durun. Kurabiye benzeri ürünlerde alüminyum içiren kabartma tozlarını kullanmayın.  
6-Mide şikâyetleri için leblebi gibi antiacid çiğneyenler bu tabletlerin çoğunun alüminyum içerdiğini unutmasınlar.    
 
28 Temmuz 2013 Pazar / 71566 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895