Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bitkisel beslenmede en çok tüketilen tahıllardan biri yulaftır. Şahsen neredeyse haftanın beş günü kahvaltıda yulaf yerim. Yulaf çorbaların ve kurabiyelerin de vaz geçilmez malzemesidir. Yulafı bu kadar tavsiye etmemin birkaç nedeni var. 
 
1-Yulaf kolesterolü ve tansiyonu düşürür, kalp krizi riskini azaltır.
2-İyi kolesterol haricindeki tüm kolesterolleri; LDL kolesterolü % 4.2, nonHDL kolesterolü % 4.8 ve apoB'yi % 2.3 oranında  düşürür (3). Kilosu fazla ve şekere yatkınlığı olan metabolik sendromu olan kişilerde tipik olarak LDL kolesterol yüksek olduğu için yulaf çok yararlıdır. 
2-Besinlerdeki “fiber”in yani “lif”in kabızlıktan kalp damar hastalığına, kanser riskini azaltmasından şeker hastalığına kadar pek çok rahatsızlığa iyi geldiğini biliyoruz. Yulafın içinde beta-glukan adı verilen suda çözülen çok özel bir lif vardır ki doygunluk hissi verir, bağışıklığı olumlu yönde etkiler, mide barsak duvarlarında bal kıvamında bir jel oluşturarak şeker emilimini etkiler. Glisemik endeksi azaltarak şeker hastalığı ve insülin direncini olumlu etkiler.   
3-Tüm tahılların en yağlısı yulaftır, yağ ihtiyacının doğal yolla karşılanmasına yardımcı olur.  
4-Yulafın tahılların kralı olmasının bir nedeni de zengin protein (avenalin) muhtevasıdır. Avenalin sadece yulafta bulunur. World Health Organization yulaftaki proteinin et, süt ve yumurtadaki proteinle aynı kalitede olduğunu söylemektedir (1). Kırsal kesimde dev gibi Kangal çoban köpekleri  yulaf veya arpadan yapılan ve adına yal denilen karışımla beslenir.  
 
 (100 gramında)                                             Yulaf                                                Buğday
Protein                                                             16.9 gr                                             12.6 gr
Yağ                                                                   6.9 gr                                               1.54 gr
Kalsiyum                                                         54 mg                                               29 mg
Demir                                                               5 mg                                                 3.19 mg
Magnezyum                                                    177 mg                                            126 mg
Potasyum                                                        429 mg                                            363 mg
Beta Glukan                                                     4 gr                                                   1 gr
 
Yukarıdaki tabloda yulafla buğdayın mukayesesini görüyorsunuz. Gördüğünüz gibi sadece protein değil kalsiyum, demir ve diğer mineraller açısından da yulaf daha üstündür. 
5-Yulafı jel yapısı nedeniyle sindirilmesi için uzun bir zaman geçmesi gerektiğinden tokluk hissi daha uzun sürer ve kilo vermeye yardımcı olur. Kahvaltıda mısır gevreği ile yulaf ezmesi yiyen iki grup kıyaslandığında yulaf yiyenlerin öğlen yemeğinde üçte bir kadar daha az yeme ihtiyacı hissettikleri gösterilmiştir. 
6-Bazı yulaf türleri az miktarda glüten ihtiva edebilse de yulafın glüten hassasiyeti olan kişiler (Çölyak hastalığı) tarafından da sorunsuz tüketilebileceği gösterilmiştir (2). 
Her gün bir kase yulaf 
Bir kaba üç adet kaba dövülmüş ceviz, on adet kuru üzüm, iki adet doğranmış “gün kurusu” kaysısı, 5 adet kaba dövülmüş fındık, isteğe göre 4-6 çorba kaşığı yulaf ezmesi (Dikkat! yulaf unu değil) ve 1 çorba kaşığı az kavrulmuş keten tohumu koyun. Üzerine kasedeki malzemeyi bir parmak geçecek şekilde aşağıdakilerden birini dökün: şeker katkısız soya sütü, yulaf sütü, badem sütü, taze sıkılmış elma suyu veya portakal suyu. Afiyetle kaşıklayın. 
 
(1)Lasztity, Radomir (1999). The Chemistry of Cereal Proteins. Akademiai Kiado (English). ISBN 978-0-8493-2763-6. 
(2)Janatuinen, E.K.; Kemppainen, T.A.; Julkunen, R.J.K.; Kosma, V-M.; Mäki, M.; Heikkinen, M.; Uusitupa, M.I. (2002). "No harm from five year ingestion of oats in celiac disease". Gut 50 (3): 332–335. doi:10.1136/gut.50.3.332. PMC 1773136. PMID 11839710.
(3) http://www.newsmax.com/Health/Health-News/oats-reduce-cholesterol-better/2016/10/07/id/752205/ 
 
 
 
28 Eylül 2014 Pazar / 6887 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895