Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Şikayeti olmayan bir kişinin “gelecekte sağlıklı olmak, beslenme ve yaşam şeklindeki yanlışları  düzeltmek” adına bilmesi ve takip etmesi gereken laboratuvar değerlerini aşağıda veriyorum. Bunların dışında onlarca, yüzlerce tetkik yaptırabilirsiniz ama size fazla bir katkısı olmaz. Bazı tetkiklerde, laboratuvarlar kâğıtlarında yazan normal değerlere itibar etmemek gerekiyor. Gerçekte olması gereken değerleri açıklama halinde ayrıca verdim. Bir örnek vereyim, total kolesterolün normal değeri laboratuvar kâğıtlarında 200 mg/dl olarak gösterilir, oysa kalp krizi geçiren 100 kişiden yaklaşık 40'ının kolesterolü 200 mg'ın altındadır. Buna karşılık total kolesterol 150 mg/dl'nin altında olduğunda (az yağlı bitkisel beslenmeyle bu hedefe erişebilirsiniz) başka bir risk faktörünüz yoksa kalp krizi geçirmezsiniz.  
1. Tam kan sayımı Kan hastalıkları, enfeksiyon, kansızlık (anemi) konusunda bilgi veren temel bir testtir. (Daha fazla bilgi ve normal değerler için lütfen bakınız: Laboratuvar / kan sayımı) 
2. Açlık kan şekeri Laboratuvar kâğıdında normal değerin 110 mg/dl altı gösterilmesine aldanmayın. İdeal açlık kan şekeri 95 mg/dl ve altıdır. 100 mg/dl üzeri değerler şekerin vücudunuza zarar vermeye başladığı anlamına gelir. 
3. Açlık insülin seviyesi Laboratuvar kâğıdında normal değer olarak 20 uU/ml yazar. Böyle olunca açlık insülin seviyesi 15 u/U çıkan biri sonucunun normal olduğunu düşünür hâlbuki çok yüksek bir değerdir. İdeal açlık insülin seviyesi 5 uU/ml altıdır. (Bakınız: insülin direnci)
4. Kolesterol (total) Laboratuvar kâğıtlarında normal değerin üst limiti 200 mg/dl olarak gösterilir. İdeal total kolesterol değeri 150 mg/dl'nin altıdır. 
5. HDL kolesterol (iyi huylu kolesterol) Erkekler için 40 ng/ml, kadınlar için 50 ng/ml üzerinde olmasını istiyoruz. Ne kadar yüksek olursa o kadar iyi. HDL kolesterolün en büyük belirleyicisi genetik mirasınızdır.  
6. Trigliserid 150 mg/dL altı değerler normal kabul edilir. 
7. SGPT Karaciğerinizin durumu hakkında kaba da olsa bir fikir verir. Normal değer 41 U/L'nin altında olması gerekir. Karaciğer yağlanmasında artar, iyi beslenirseniz normale inebilir. 
8. Üre Böbrek fonksiyonu hakkında bilgi verir. 40 mg/dl altında olması gerekir. 
9. Ürik asit Normal değer kadınlarda 5.0 ng/ml, erkeklerde 6.5 ng/ml altında olmalıdır.
10. Vitamin D seviyesi: Güneşli bir şehirde yaşıyor, yeteri kadar güneş ışığı alıyor veya açık mekanlarda çalışıyorsanız D vitamini ölçtürmenize gerek yoktur. Kapalı mekânda çalışan, güneşe çıkmayan biriyseniz (örneğin bankacıysanız) baktırmakta fayda var. (Bakınız: güneş faydalı mı, zararlı mı?)  
11. Vitamin B12 seviyesi: Bitkisel (vegan) besleniyorsanız baktırın, bitkisel beslenmiyorsanız 60 yaşına kadar baktırmanıza gerek yok.  
12. TSH Tiroid bezinin iyi çalışıp çalışmadığı hakkında fikir verir. (Bakınız: TSH tetkiki)
13. PSA prostat kanseri (ve riski) hakkında bilgi verir, 40 yaş üzeri erkeklerin yaptırması önerilir. 
 
 
21 Mart 2015 Cumartesi / 8636 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895