Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

    Geçenlerde gazetenin birinde “Doğum kontrol haplarının sayısız yararları!” hakkında bir yazı okudum. O kadar taraflı ve tek yönlü bir yazıydı ki gülmekten kendimi alamadım. Yazıda, doğum kontrol haplarının başta yüksek tansiyona neden olmak gibi “onlarca” önemli yan tesirinden hiç bahsedilmiyor, üstelik sonunda  “ihtiyacı olsun veya olmasın tüm kadınların uzun ve sağlıklı yaşamak için mutlaka doğum kontrol hapı alması lazım..” gibi mantıksız bir sonuca varılıyordu...

 

     Basınımızdaki buna benzer mucize ilaç! haberlerini gördükçe eski Türk filmlerindeki sahnelerden biri aklıma geliyor..Yakışıklı kötü karakter, kötü emellerine nail olmak için köyden gelen masum genç kızı uyutmak ister:

---Bu ilacı iç, göreceksin bak çok iyi gelecek... Zavallı kız kötü kalpli jöne inanır ve kirpiklerini kırpıştırarak hapı yutar..

(İtiraf etmeliyim ki bu sahne bende dahil olmak üzere şimdi yaşı 45-55 arasında olan pek çok Türk erkeğinin, yıllar önce karanlık sinema köşelerinde en çok yutkundukları sahnedir.)

      Bir sonraki sahnede genç kız kendinden geçmiş bir halde yatakta yatmaktadır. Kötü karakter ise yatağın hemen yanında yüzünde pis bir sırıtma ile kemerini bağlamaktadır. Hain adam emeline ulaşmıştır-üstelik sansür nedeniyle bize gösterilmeden....

 

     Tabii televizyon sayesinde günümüz dünyasında böyle kızlar kalmadı artık. En safının bile, kendisine verilen ilacı alırken :

---İçeyim ama, sakın yan tesiri filan olmasın bu hapın? Diyeceğinden eminim.. Gene de ben modern kızlarımızın dikkatini çok reklamı yapılan bu doğum kontrol haplarına çekmek istiyorum...

 

     Biz doktorlar fakülteden mezun olduğumuz günlerde yazdığımız ilaçların mucize güçleriyle pek çok derde derman olacağımızı düşünürüz.... Midesi ağrıyana (A) ilacı, burnu akana (B) ilacı... Oh ne güzel...Reçeteyi yazan mutlu, ilacı satan mutlu, hapı yutan mutlu...

    Yıllar geçtikçe bu mutluluk zincirinin pek de gerçekçi olmadığını fark ettik. İlaçların mucize sonuçlarına olan inancımızla birlikte DEV İLAÇ FİRMALARINA olan güvenimiz de gittikçe azaldı. İlaç firmalarının her gün propagandistleri aracılığıyla gözlerimize soktukları araştırma sonuçlarını dudaklarımızda hafif bir gülümsemeyle okumaya başladık.

     Yazımın başında bir örneğini verdiğim (baştan aşağı doğum kontrol hapı reklamı kokan) tek yönlü yazılar ilaç firmalarının işin b.nu çıkardığının başka bir kanıtı. Yakında satışlarını artırmak için “doğum kontrol hapları erkeklere de iyi geliyor, herkes içmeli..” derlerse hiç şaşmam.

      Bayan okurlarıma tavsiyem, mutlaka almaları gerekiyorsa, doğum kontrol haplarının tek bir hormon mu içerdiği yoksa estrogen ve progestini birlikte içeren bir kombinasyon mu olduğuna dikkat etmeleri ve bu ilaçların yan tesirleri konusunda son derece dikkatli olmaları.

35 yaşından büyüklerin, Sigara içenlerin,  Şeker hastası olanların,  Tansiyonu veya kolesterolü yüksek olanların özellikle kombine doğum kontrol haplarından uzak durmaları gerekir.

 

İşte doğum kontrol haplarının çok iyi bilinen bazı yan tesirleri:

  1. Adetler arası düzensiz kanamalar,
  2. Göğüste hassasiyet,
  3. Karakter-huy değişiklikleri,
  4. Baş ağrısı,
  5. Bulantı ve nadiren kusmalar,
  6. Kilo alma veya tersine kilo verme...

Eğer kullandığınız doğum kontrol hapı kombinasyon yani estrogen ve progestin’i birlikte içeren bir hap ise ilaveten;

  1. Seks isteğinizde değişiklikler olabilir.

             ABD’li bilim adamları, doğum kontrol haplarının kadınlar üzerinde kalıcı cinsel isteksizlik etkisi yaratabileceğini belirledi. Hapların testesteron seviyesinde yarattığı azalma nedeniyle kısa süreli cinsel isteksizlik yaptığı zaten biliniyordu. Boston üniversitesinin yaptığı araştırmada bu hapların sürekli cinsel isteksizliğe de yol açabileceği gösterildi. 62’si doğum kontrol hapı kullanan 125 kadının kanlarındaki globulin seviyesi inceleniyor. Globulin, seks hormonu testesteron’un işlevlerini engelliyor. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda globulin’in normalin 7 katı, daha önce kullanan kadınlarda ise 3-4 katı fazla çıktığı belirlendi. Uzmanlar bu durumun sürekli cinsel isteksizliğe yol açabileceğini kaydetti. Bu şu demek uzun süre doğum kontrol hapı kullananlar daha sonra ilacı bıraksalar bile cinsel isteksizlikten kurtulamayabiliyorlar..

  1. Depresyon geçirme riski yan tesirlere ilave olabilir.....

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

29 Şubat 2008 Cuma / 32924 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895