Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
1-Ben sağlıklıyım, hiçbir şikâyetim yok, kan değerlerime de baktırmak istemiyorum derseniz sizi anlayışla karşılarım. Vegan beslenme prensiplerine dikkat eden bir erişkinde normalde demir eksikliği olmaz. Kronik bir kan kaybı (örneğin hemoroid, böbrek taşı vb.) olan kişilerde vegan olsun veya olmasın demir eksikliği ortaya çıkabilir. 
2-15-45 yaş arası adet gören kadınlarda demir eksikliği anemisi çok sık görülür. Bunu vegan beslenmeye bağlamamak gerekir. 
3-İDEAL OLANI: Yılda bir kez kan sayımı yaptırıp hemoglobin seviyesine baktırmak, düşük çıkarsa ferritine bakmak, o da düşük çıkarsa iki-üç ay süreyle demir takviyesi almaktır.  On gün ara verdikten sonra hemoglobin ve demir seviyenize tekrar baktırmanız iyi olur. Başka bir nedenle kan kaybı yoksa değerlerin düzeldiğini göreceksiniz, bir sonraki kontrolü 6 ay sonra yapın. 
4-Erkekler ve adet görmeyen kadınlar hemoglobin seviyeleri normal olduğunda bir sonraki kontrolü iki yıl sonra da yaptırabilirler. 
6-Kan sayımında hemoglobin seviyeniz çok düşük (10 mg/dl altında), ferritin normal ise aneminin başka bir nedeni olabilir.  
 
17 Nisan 2015 Cuma / 7803 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895