Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Beslenme
  • BİTKİSEL BESLENMENİN FAYDALARI -2 DİVERTİKÜLİT HASTALIĞINA YAKALANMAZSINIZ

Kalın bağırsak duvarında dışarı doğru 1-2 cm büyüklüğünde küçük parmak benzeri çıkıntılar oluşmasına divertikül, bu minik keseciklerin iltihaplanmasına da divertikülit adını veriyoruz. Divertiküller bazı hastalarda gaz, şişkinlik, karın ağrısı, düzensiz dışkılamaya neden olur, bazılarında dışkıda kan görülür. İltihaplanma halinde şiddetli karın ağrısı yapar, bu kişiler genellikle apandisit şüphesiyle acil servise koşar ve boş yere ameliyat olurlar. 60 yaş üzerindeki kişiler dikkate alındığında toplumun % 60'ında divertikül mevcuttur (1). Çoğu kişi, iltihaplanıp karın ağrısı ve ateş yapmadıkça divertikülü olduğunu farkına varmaz.


    Divertikül rahatsızlığınde genetik yatkınlık söz konusu olsa da temel neden lif ihtiva etmeyen hayvansal besinlerin fazla, lifli (bitkisel)  besinlerin az tüketilmesidir (2,3,4). Kalın bağırsaklarımız dışkının çıkıştan önce şekillendiği ve biriktiği bir rezervuardır. Beslenmesinde yeteri kadar lif (sebze, meyve, tahıl, bakliyat) bulunmayan kişilerde kalın bağısak pasajı zayıflar, basınç artar bu da duvardan dışarı doğru minik fıtıkların oluşmasına neden olur.  
    Bu vesileyle hatırlayalım, et, süt, yumurta, yoğurt, peynir gibi hayvansal besinlerde lif (0) dır. Bu yüzden hayvansal beslenenlerde kabızlık ve divertikül sorunu daha çok görülür. Her yıl bir kaç kez divertikülit atağı geçiren ve antibiyotik almak zorunda kalan pek çok hasta biliyorum.
Özetleyeyim;
1-Divertikül rahatsızlığına yakalanmamanın yolu bitkisel ağırlıklı beslenmekten geçer. Çocuklarınızı da sebze meyve yemeye alıştırın ki gelecekte divertikül sahibi olmasınlar.
2-Geçmişteki kötü beslenmeye bağlı olarak bir şekilde divertiküller oluştu ise bitkisel beslenmeye geçerek iki de bir iltihaplanmasını engelleyebilirsiniz. Bitkisel beslenmeye geçen divertikülit hastalarının % 91'inde divertikülit atağı  tekrarlamamıştır (1). Bitkisel beslenme bir yandan kalınbağırsak içindeki pasajı kolaylaştırırken bir yandan da faydalı bakterilerin artmasını sağlayarak enfeksiyon riskini azaltır.
(1) Unlu C. Daniels L, et al. A systemic review of high-fibre dietary therapy in diverticular disease. Int J Colorectal Dis. 2012;27:419-427.
(2) Boynton W, Floch M. New strategies for the management of diverticular disease: insights for the clinician. Ther Adv Gastroenterol. 2013;6(3):205-213.
(3) Aldoori W, Ryan-Harshman M. Preventing diverticular disease. Review of recent evidence on high-fibre diets. Can Fam Physician. 2002 Oct;48:1632-7
(4) Smith AN (1991) Diverticular disease of the colon in The Large Intestine ed Phillips SF, Pemberton JH and Shorter RG Raven Press pp549-578

10 Haziran 2015 Çarşamba / 7178 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895