Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Beslenme
  • ERKEKLERDE KOL KOLA GEZEN ÜÇ RAHATSIZLIK: GUT, SERTLEŞME SORUNU ve KALP KRİZİ

Bazı hastalıklar birlikte gezmeyi seven yakın arkadaşlar gibidir. Örneğin yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve damar tıkanlığı böyledir. Hafif bir şekeriniz varsa ve tansiyonunuz biraz yüksekse damarlarınızda bir sorun olma ihtimali çok yüksektir.
Bazı hastalıklar da “aynı nedene bağlı olduklarından” birlikte görülürler. Örneğin kalp krizi, gut ve sertleşme sorunu birbirinden uzak üç ayrı organı tutar. Hiçbir ilişkisi olmayan hastalıklarmış gibi görülseler de aslında aynı nedene bağlıdırlar; et, süt, peynir, yoğurt gibi hayvansal proteinleri ve yağı fazla tüketenler bu hastalıklara daha çok yakalanır.   
1-Gut hastalığı daha çok 40 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Protein parçalanma ürünü olan ürik asit kristallerinin eklemlerde birikmesine bağlı olarak en çok ayak başparmağında olmak üzere eklemlerde ağrı ve kızarıklık ortaya çıkar. (Günümüzde kötü beslenmeye bağlı olarak 20 yaşındaki gençlerde bile ürik asit yüksekliği görüyorum.)   
2-Sertleşme sorununun nedeni çoğu hastada penis damarlarındaki plak oluşumu ve tıkanıklıktır. Damarların plakla kaplanmasının en büyük nedeni de doymuş yağlardan zengin hayvansal gıdalar, şeker, sigara ve tansiyon yüksekliğidir.
3-Kalp krizi ize hepinizin bildiği gibi kalp damarlarındaki yağlanma ve tıkanmayla oluşur.
    Bu sene Avrupa Romatoloji Kongresine sunulan bir çalışmada gut hastası 83 erkeğe cinsel performanslarıyla ilgili sorular soruluyor. Aynı yaş grubundaki gut olmayan sağlıklı kişilerle kıyaslandığında gut hastası olanlarda sertleşme sorunun çok daha fazla olduğu görülüyor.
    Doktorlar genelde gut tanısı koydukları bir hastaya “Sende sertleşme sorunuvar mı?”diye sormazlar. Erkekler de malum, bu özel konuyu konuşmakta istekli olmazlar. Durum böyle olunca da gut hastalığı olan erkeklerdeki sertleşme sorunu gizli bir sorun olarak kalır.
    Benzer bir ilişki kalp kriziyle sertleşme sorunu arasında saptanmıştır. New Jersey Romatoloji Fakültesinden Dr. Schlesinger sertleşme sorunu olan her 5 kişiden birinde sessiz kalp damar hastalığı olduğunu söylüyor. Ürik asit yüksekliği olan bir hastada sertleşme sorunu da varsa mutlaka kalp tetkikleri yapılmasını öneriyor.
    Şimdi bu kadar kötü haberden sonra bir iyi haber: İyi beslenerek her üç rahatsızlığa yakalanma ihtimalinizi azaltabilir, bu rahatsızlıklardan muzdaripseniz tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun için hayvansal besinleri mümkün olduğu kadar azaltmanız ve yağdan uzak durmanız yeterli.
 

10 Ağustos 2015 Pazartesi / 13824 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895