Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kalp damarlarında sorun (darlık-tıkanıklık) tespit edilen hastaların önünde üç yol vardır:
1-Az yağlı bitkisel diyete geçmek
2-Tıkalı kalp damarına stent uygulaması
3-By-pass operasyonu 
Stent uygulaması bu yolların içinde en cazip olanıdır. Tıkalı olan damarın tel bir kafesle açılması insanlara çok mantıklı gelir, darlık ortadan kalkınca damarın tıkanmayacağını ve kalp krizi geçirmeyeceklerini düşünürler. Geçen hafta The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma stent uygulamasının kalp krizi riskini azaltmadığını ve ömrü uzatmadığını bir kez daha gösterdi (1). Çalışmada (COURIGE trial) kalp damarlarında sorun olan 1.200 üzerinde hasta stent uygulananlar ve ilaç tedavisi alanlar olmak üzere iki gruba ayrılıyor. 15 yıllık takipte stent uygulananlardan 284, ilaç tedavisi alanlardan 277 kişi hayatını kaybediyor. Çalışmayı yapan Prof. Dr. William Boden hastalara “stent kalp krizi riskinizi azaltır ve ömrünüzü uzatır” şeklinde mesaj vermenin (maalesef ülkemizde bu çok yapılıyor) yanlış bir yönlendirme olacağını söylüyor. 
"If they are being told that it's going to reduce the risk of heart attack or it's going make them live longer, they're getting the wrong message." 
Bu çalışmada üçüncü bir grup olsaydı ve hastaların bir kısmı az yağlı bitkisel diyet uygulasaydı ölüm oranının çok daha düşük olurdu.  
SONUÇ: Kalp krizinin ilk bir kaç saatlik döneminde stent uygulaması yapılması son  derece etkili ve hayat kurtarıcı bir tedavi yoludur. Buna karşılık hastanın göğüs ağrısı olması veya anjiyografide kalp damarlarında darlık olması mutlaka stent takılması veya by-pass yapılması gerektiği anlamına gelmez. Tedavide ilk tercih edilmesi gereken yol az yağlı bitkisel beslenmeyle birlikte ilaç tedavisi olmalıdır. 
(1) Steven P. Sedlis, M.D., Pamela M. Hartigan, Ph.D. William E. Boden, M.D. Effect of PCI on Long-Term Survival in Patients with Stable Ischemic Heart Disease. N Engl J Med 2015; 373:1937-1946 November 12, 2015 
 
27 Kasım 2015 Cuma / 7320 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895