Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Aynı binada, aynı odada 27 yıl doktorluk yapmanın “hep aynı manzaraya bakmak” gibi sıkıcı bir yanı olsa da iyi yönleri de yok değil. Sekiz yaşında okul önlüğü ile gördüğünüz bir çocuğu 30 yaşında genç bir kadınken tekrar muayene edebiliyorsunuz. (Bu arada ne kadar yaşlandığınızı anlıyorsunuz.) Geçen hafta böyle bir hastam oldu. Kartın üzerinde ilk muayene tarihi olarak Eylül 1989 yazdığını görünce gülümsedim. “Annen baban nasıllar?” sorusundan sonra sıra “Şu an ne yapıyorsun?” a geldi. Meğer evlenmiş, benim onu ilk gördüğüm yaşta bir çocuğu varmış ve geçen ay eşinden ayrılmış. Şimdi çalışıyor, küçük bir apartman dairesinde kızıyla birlikte yaşıyormuş. Halinden memnun olup olmadığını sormadım çünkü yüz ifadesinden ve bana anlattığı baş ağrısı, çarpıntı, sabah yorgunluğu gibi şikayetlerden anladığım kadarıyla mutlu olmadığı belliydi. Yaptığımız kısa konuşmada ona verdiğim bir örneği sizinle paylaşmak istedim. 
Diyelim yağmurlu bir havada şehirlerarası yolda –tüm trafik kurallarına azami özen göstererek- ilerliyorsunuz. Karşı şeritten bir sürücü sizin şeridinize geçmiş halde ve son sürat zikzaklar çizerek üzerinize geliyor. Ne yaparsınız? Çoğunuzun “Frene basarım, hızımı azaltarak kenara çekilirim” diyeceğinden eminim. Çok zor durumda kalanlar şarampole inmeyi bile göze alırlar. Hızla karar vermeniz gereken o felaket anında hiçbirimiz arabamızdan inip karşıdan gelen şoföre nasihat etmeyi “Kardeşim, hatalısın, yanlış şeritten üstelik çok hızlı gidiyorsun” demeyi düşünmeyiz. Şoförün neden delice sürdüğünün, içkili mi yoksa uykulu mu olduğunun o an için bir önemi yoktur önemli olan HAYATTA KALMAKTIR. Evlilikte aynı yukarıdaki gibi, eşlerden biri şeridinin dışına çıkıp, mantıksızca hareket edebilir, çok yanlış şeyler yapabilir. Yapılan hata o kadar göz önünde ve o kadar büyüktür ki herkesin size hak vereceği muhakkaktır. Buna rağmen frene basıp sessizce sağa çekilmek en iyi seçenek olabilir. O an için önemli olan BÜYÜK kazanın önlenmesidir, şoförün neden öyle sürdüğünü, bilerek mi yoksa kazaen mi yaptığını bilmeniz çok da önemli değildir. 
Bilmem anlatabildim mi? 
Bazılarınızın “Benimki yanlış şeride geçmeyi huy edindi” dediğini duyar gibiyim. O ayrı bir konu, başka bir yazıda ele alırız. 
 
05 Ocak 2016 Salı / 4043 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895