Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Koç Holding yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç’un bu sabah geçirdiği kalp krizi neticesi vefat ettiğini öğrendik. Yakınlarına sabır diliyorum. Zengin insanlar genellikle sevilmez ama bazıları topluma öyle güzel bir resim verirler ki en garibanı bile arkasından hayır dua eder. Sanırım Mustafa Koç’da öyle biriydi, haberi duyunca eşimin de evde çalışan yardımcısının da gözleri doldu.
Mustafa Koç ölmeyebilirdi. Tüm koroner kalp hastaları gibi o da boşu boşuna öldü. Bugün size sağlık sorunları birbirine çok benzeyen iki “ünlü” insandan bahsedeceğim. Birisi tahmin edeceğiniz gibi Mustafa Koç. 1960 doğumlu, 14 yıl önce by-pass operasyonu geçirmiş. Bugün 56 yaşında geçirdiği ikinci kalp krizi ile hayatını çok genç diyebileceğimiz bir yaşta kaybetti. 
Diğer ünlü eski ABD başkanı Bill Clinton. 1946 doğumlu. 2004 yılında aynı Mustafa Koç gibi by-pass operasyonu geçirdi. İyi oldu mu? Hayır. 6 yıl sonra göğüs ağrıları nedeniyle gittiği Columbia Presbyterian Hospital'de tıkalı damarlara stent konuldu. İyi oldu mu? Hayır. 
Bütün bu deneyimlerin ardından, doktorları Dean Ornish ve Caldwell Esselstyn'in tavsiyesine uyarak et ve diğer tüm hayvansal besinleri bıraktı, bitkisel (vegan) beslenmeye başladı (1). Bizim ünlümüzün 56 yaşında vefat etmesine karşılık ABD’nin ünlüsünün halen 70 yaşında sağ ve sıhhatli olmasının nedeni DOĞRU BESLENMEYE VAKTİNDE GEÇMESİDİR. Bu vesileyle stent taktıran, by-pass olan tüm kalp hastalarını bir kez daha uyarmak istiyorum. Clinton gibi dünyanın en güçlü insanı da olsanız, Rahmetli Mustafa Bey gibi çok zengin de olsanız, tüm hastaneler, doktorlar, helikopterler, uçaklar emrinizde olsa da radikal bir karar alıp “Az Yağlı Vegan Beslenme” geçmedikçe kalp krizi riskiniz devam eder. Buna karşılık yağsız-şekersiz bitkisel beslenmeyle kalp krizi riskiniz ortadan kalktığı gibi en geç üç yıl içinde tıkalı damarlarınızda da büyük ölçüde açılma olur. 
24 Ocak 2016 Pazar / 3884 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895