Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bana tansiyon yüksekliği nedeniyle gelen hastaların ilk sorusu;  
“Doktor Bey, tansiyon yüksekliğimin sebebi nedir?” oluyor. Onlara, 
“Tansiyon yüksekliğinin en büyük nedeni kötü beslenmedir” diyorum. 
Bu soruya hep aynı cevabı veriyorlar,  
“Ama doktor bey ben “dengeli” besleniyorum.” 
Ben de onlara “Tamam işte” diyorum “Sizin o dengeli beslenme dediğiniz şey, yüksek tansiyona neden olan kötü beslenmenin ta kendisidir.” Biraz daha açarsak, tansiyona neden olan kötü beslenme sizin çocukluğunuzdan bu yaşınıza kadar yediğiniz damarlarınızı sertleştiren hayvansal gıdalardır.” Bu cevabıma hastaların çoğu “Ama doktor bey, hayvansal gıdalarda aşırıya kaçmıyorum ki” diyerek itiraz ediyor. Onlara, “Eğer aşırıya kaçsaydınız pek çok insanın başına geldiğini gibi siz de 40’lı yaşlarınızda kalp krizi geçirir veya şeker hastası olurdunuz, aşırıya kaçmadığınız için ellili yaşlarınızda tansiyon yüksekliği başladı” diyorum. “Sonuç olarak şuna emin olun ki tansiyon yüksekliğinizin nedeni çocukluğunuzdan bu güne kadar yediğiniz o birazcık peynir, birazcık tereyağı, birazcık yoğurt, birazcık et, birazcık tavuk, birazcık yumurtadır yani “Tüm hayvansal gıdalardır.” Batı usulü beslenen yani “aşırı olmayan miktarda hayvansal gıda tüketen” üç kişiden ikisinin tansiyonu (eskiden düşük tansiyonlu olsa bile) ellili yaşlara geldiğinde yükselmeye başlar. Maalesef bu kişilerin çoğu beslenme şekillerinde köklü bir değişiklik yapmak yerine tansiyon ilacına başlarlar. Oysa işin köklü çözümü ilaç kullanmak değil hayvansal besinleri (ve tuzu) kesmektir. Size daha önce pirinç ve meyve diyetiyle tansiyonun nasıl düştüğünü anlatmıştım (1). Tüm bitkisel gıdalar, özellikle bakliyat grubu besinler tansiyonu düşürücü rol oynar. Düzenli bakliyat yiyenlerin tansiyon hastası olma riski hiç bakliyat yemeyenlere göre dört misli daha düşüktür (2). Bakliyat grubu yalnız tansiyonunuzu düşürmekle kalmaz kolesterolünüzü de düşürür. İki ay süreyle günde 150 gram bakliyat yemenin kan kolesterol seviyesini bir kolesterol ilacı kadar düşürdüğü gösterilmiştir (3). Sonuç olarak tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı ve tüm kalp damar hastalıklarına yakalanmamanın da iyi olmanın da yolu birazcık hayvansal besinlerden kurtulmak yani tam olarak bitkisel beslenmektir. 
(2)  Miller WL. Exploratory study of the relationship between hypertension and diet diversity among Saba Islanders. Public Health Rep. 1992 Jul-Aug;107(4):426-32.
(3) Abeysekara S. A pulse-based diet is effective for reducing total and LDL-cholesterol in older adults. Br J Nutr. 2012 Aug;108 Suppl 1:S103-10. doi: 10.1017/S0007114512000748.  
 
02 Mart 2016 Çarşamba / 5055 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895