Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kolesterollerini düşürmeleri için hayvansal gıdaları kesmelerini istediğim hastalarım “Ama falanca profesör kolesterol zararlı değil diyor” diyerek şüphelerini belirtiyorlar. Onları ikna etmeye çalışsam da yemekler önlerine geldiğinde ilk akıllarına gelen televizyona çıkan profesörün “çok et yiyin, yumurta yiyin, zeytinyağını bardağa koyun için” mesajı oluyor. Beslenme konusunda böyle tereddüde düştüğünüz durumlarda televizyona, gazetelere, dergilere bakmak yerine o konuda;
1-AMERİKA’NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ (MAYO, CLEVLAND, CORNELL) ne diyor ona bakın. 
2-Amerikan Cumhurbaşkanlarının sağlık durumuna ve nasıl beslendiklerine bakın. 
Eski ABD Cumhurbaşkanı Bill Clinton’un geçirdiği by-pass ve stent uygulamasından sonra sağlıklı bir karar alarak bitkisel beslenmeye geçtiğinden daha önce bahsetmiştim. Kendisi hala bitkisel besleniyor ve halinden son derece memnun. Bugün Hürriyet gazetesinde Beyaz Saray’ın Obama’nın sağlık durumu ile ilgili yayınladığı son açıklama vardı. Rapora göre Obama 213 olan kolesterol seviyesini 188’e düşürmüş. Açlık şekeri 88 mg/dl, tansiyonu 110/68 mmHg imiş. Raporda aynen şöyle yazıyor: “Başkan’ın genel olarak sağlığı mükemmel. Sağlıklı diyete uyumu ve mütemadiyen yaptığı egzersiz programı, onun yağsız vücuda ve düşük kolesterol seviyesine sahip olmasını sağladı.” (Sakın doktorları Obama’yı yanlış yönlendiriyor olmasın smile emoticon )
Bu vesileyle bir kez daha hatırlatayım:
1-Biz doktorlar farklı (ve bazen yanlış) şeyler söyleyebiliriz, okuyarak, öğrenerek, mantığınızı kullanarak doğru olanı kendiniz bulacaksınız.
2-Kolesterol, tansiyon ve açlık şekeriniz (ilaç kullanmadan) ne kadar düşük olursa o kadar sağlıklı olur ve uzun yaşarsınız. Kolesterolü düşürmenin tek yolu hayvansal gıdaları ve yağı azaltmak/kesmektir.
10 Mart 2016 Perşembe / 4124 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895