Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Güneşten korkmayın başlıklı ilk yazımı 2008 tarihinde yayınlamışım. O günden bu yana fazla bir şey değişmedi. Cilt kanseri nedeniyle güneşten sakınmamız gerektiğini, güneş yağı sürmezsek hepimizin cilt kanseri olup öleceğini bize “güneş yağı üreticisi firmalar” öğretti. İlaç sektörünün taktiği hep aynı: “korkut ve sat.” Önce size D vitamininin çok faydalı olduğu öğretiyorlar. Sonra “D vitamini sadece güneşte var ama fazla güneşlenmeyin cilt kanseri olursunuz” diyor ve korunmak için güneş yağı kullanmanızı öneriyorlar. Güneş yağının D vitamini emilimini engellediğini söyleyince de “Sen en iyisi D vitamini kullan” diyorlar. 
Bu hafta Journal of İnternal Medicine dergesinde güneşlenmeyle ilgili harika bir çalışma yayınlandı (1). Biliyorsunuz kuzey ülkelerinde yaşayanlar, beyaz tenli oldukları için cilt kanserine daha çok yakalanıyorlar. İsveçli bilim adamları, “Biz bu kadınlara cilt kanseri olmamak için güneşten sakının diyoruz ama acaba iyi mi yapıyoruz?” sorusuna cevap bulmak için 29.518 kadını “çok güneşlenenler” , “az güneşlenenler” olarak ayırıp takibe alıyorlar. 20 yılın sonunda görüyorlar ki “çok güneşlenenlerde” kalp hastalığı ve genel ölüm oranı “güneşten kaçanlara” göre ÇOK DAHA AZ. O kadar ki “Güneşlenmek, sağlık ve uzun ömür açısından SİGARA İÇMEMEK kadar faydalıdır” sonucuna varıyorlar.  
Dostlarım, güneşin D vitamini yapmak dışında mekanizmasını bildiğimiz-bilmediğimiz pek çok faydası vardır. En büyük yararlarından biri de nitrik oksit salınımı artırarak tansiyonu düşürmesidir. Saatlerce güneşte yatmanıza gerek yok ama bilin ki GÜNEŞLENMEK FAYDALIDIR. Yurt dışındaki parklarda çimlerin üzerine sere serpe yatanlara hep gıpta etmişimdir. Siz de havalarınızın ısındığı şu günlerde güneşi görür görmez soyunun. (Magandalara dikkat :) )  
(1) P. G. Lindqvist et al. Avoidance of sun exposure as a risk factor for major causes of death: a competing risk analysis of the Melanoma in Southern Sweden cohort, Journal of Internal Medicine 
 
24 Mart 2016 Perşembe / 3830 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895