Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Kalp damarlarındaki tıkanıklık nedeniyle bitkisel diyete aldığım hastalarımın ilk sorusu şu olur. “Doktor bey damarları açan bir besin maddesi var mı?” Hani bolca yiyip hemen iyi olacaklar… 
Onlara tek bir besini fazla yiyerek iyi olmanın mümkün olmadığını damarı tıkayan yağlı ve zararlı besinleri kesmenin daha önemli olduğunu söylerim. Bu ay okuduğum iki çalışma bu görüşümü değiştirmemekle birlikte artık damarların açılması için illa bir şey yemek isteyenlere benim de önereceğim bir besin var: sarımsak.
Sarımsağın tansiyon düşürücü bir etkisi olduğunu zaten biliyorduk. Bu yıl başında yayınlanan bir çalışma sarımsağın tansiyonu düşürmenin yanında kolesterolü düşürdüğünü, pıhtılaşmayı engellediğini gösterdi (1). Damarların içinde oluşan kolesterol plakları yumuşak ve sert plaklar olmak üzere ikiye ayrılır. Yumuşak olanlar yeni oluşan ve her an yırtılıp kalp krizi yapma riski olan tehlikeli plaklardır. Buna karşılık kireçlenmiş sert plakların yırtılma riski düşüktür. Bu yüzden sert plaklar damarı daha çok daraltsa da biz yumuşak plaklardan daha korkarız. Bir çalışmada kalp damarlarında sorun olan 55 hasta iki gruba ayrılıyor. Hepsine bilgisayarlı koroner anjiyografi yapılıp darlıklar belirlendikten sonra bir gruba günde 2.400 mg sarımsak ekstresi, diğer gruptakilere plasebo (ilaç görünümünde hap) veriliyor. Bir yıl sonra yapılan kontrol anjiyografilerinde sarımsak etstresi alanların damarlarında almayanlara göre, damar içi yeni plak oluşumunda % 80 yavaşlama, eski yumuşak plaklarda da belirgin azalma tespit ediliyor (2). Koroner anjiyografi yapılarak damar içi plakların azalmasının gösterilmesi fayda açısından çok önemli bir delil. Buna karşılık sağlıklı kişilerin adı ve içeriği ne olursa olsun kapsülün içine konulmuş destek ürünleri almasına karşıyım, kendim de hiçbir destek ürünü almıyorum. Buna karşılık, bu iki çalışmaya dayanarak, yemeklerde kullandığınız sarımsak miktarını (etrafı rahatsız etmemek için gerekli önlemleri alarak :) ) artırmanızı tavsiye ederim. 
(1) Ried K, The effect of aged garlic extract on blood pressure and other cardiovascular risk factors in uncontrolled hypertensives: the AGE at Heart trial.Integr Blood Press Control. 2016 Jan 27;9:9-21.
(2) Matsumoto S, Aged Garlic Extract Reduces Low Attenuation Plaque in Coronary Arteries of Patients with Metabolic Syndrome in a Prospective Randomized Double-Blind Study. J Nutr. 2016 Feb;146(2):427S-32S
 
06 Nisan 2016 Çarşamba / 8577 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895