Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Daha önce de söyledim tansiyon ilacı kullanmayan sağlıklı bir insanın tansiyonu ne kadar düşük olursa o kadar iyidir. Borunun içinde basınç düşük olunca damar duvarları sertleşmez, yıpranmaz ve bu kişiler daha uzun ömürlü olurlar. Tansiyon yüksekliği için ilaç kullananlarda ise durum değişiyor. İlaç zoruyla tansiyonu düşürmek bazı durumlarda faydadan çok zarar verebiliyor. “İlaçla tansiyonu kaça düşürelim?” sorusuna cevap vermek isteyen araştırmacılar bir grup hastanın tansiyonunu ilaçla 140/90 mm Hg civarına düşürürken diğer bir grubun tansiyonunu daha güçlü ilaçlarla 130/80 mm Hg'nın altına düşürdüler. Uzun süreli takip sonucunda gördüler ki “ilaçla tansiyonu fazla düşürmek” faydadan çok zarar veriyor, bu hastalarda felç riski biraz azalmakla birlikte kalp krizi ve kalp yetmezliği görülme oranı artıyor (1). Tansiyon ilacı kullanıyorsanız ve tansiyonunuz hep çok düşük seyrediyorsa bu durumdan doktorunuzu haberdar edin. 
Dostlarım, asıl hastalık nedenini yani yağlı ve hayvansal gıdalardan zengin beslenmeyi değiştirmedikçe tansiyon yüksekliği sorunu tam olarak çözülemez. İlaçlar ancak geçici düzelmeler sağlar, yıllar içinde tansiyon ilaçlarının yanına yenileri eklenir durur. Özellikle yeni başlayan tansiyon yükseklikleri beslenme değişikliği ile kolayca tedavi edilebilir. Bunun için yapmanız gereken şey kilo vermek, tuzu azaltmak, peynir başta olmak üzere hayvansal besinleri ve yağı tam olarak kesmektir. 
NOT: Sakın bu yazıyı okuduktan sonra kendi başınıza ilacınızı bırakmayın, önce beslenmenizi değiştirin, tansiyonun düşme eğilimine girdiğini gören doktorunuz tedavinizi değiştirecektir.  
(1) Mancia G, Kjeldsen SE, Zappe DH, Holzhauer B, Hua TA, Zanchetti A, Julius S, Weber MA. Cardiovascular outcomes at different on-treatment blood pressures in the hypertensive patients of the VALUE trial. Eur Heart J. 2015 Nov 20.
 
11 Nisan 2016 Pazartesi / 4322 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895