Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
İSMET BERKAN YANILDIĞINDA… 
Gazeteciler “sağlık” konularını işlemeyi seviyorlar, iyi de ediyorlar, ancak işin ucunda “can” olduğu için ilginç şeyler söylemek uğruna doğruluktan ve bilimden ayrılmamaya dikkat etmeleri iyi olur diye düşünüyorum. İsmet Berkan’ın Hürriyet Gazetesi’nde çıkan dünkü yazısı bu açıdan güzel bir örnek oldu (1). 
Sayın Berkan “DOKTORLAR YANILDIĞINDA…” başlıklı yazısına şöyle başlıyor “Üst üste okuduğum birkaç kitap yüzünden tıp tarihiyle, daha doğrusu modern tıbbın yakın tarihiyle ilgilenmeye başladım”, yani diyor ki “Beni bu konularda bilgisiz sanmayın, konuyla ilgili birkaç kitap okudum, yetkiliyim.” Cesareti için kendisini kutluyorum, ben bu konuda bini aşkın makale okumama rağmen yanlış bir şey söylerim diye ödüm kopuyor, beyefendi tıp tarihiyle ilgili bir iki kitap, bir de makale okuyup kolesterol konusuna noktayı koyuyor. Tebrikler. 
Sayın Berkan, et-süt-yumurta gibi hayvansal gıdaların kalp krizinde bir rolü olmadığını iddia ettiği yazısında okuduğu makaleye atıfta bulunarak şöyle diyor: “Evet, Amerika’da Minnesota Üniversitesi’nde 1968-73 yılları arasında Dr. İvan Franz Jr. Tarafından yapılan bir araştırma yakın zamanda yeniden gün ışığına çıktı. 9 bin kişi üzerinde yapılan bu araştırmada, deneye katılanların yarısı YAĞSIZ DİYETE, diğer yarısı ise et-süt-yumurta zengini diyete tabi tutuldular.”
Makalenin orİjinaline aşağıda verdiğim linkten ulaşabilirsiniz (2). Sizin de göreceğiniz gibi bahsedilen çalışmada iki guruba ayrılan insanların yarısına Sayın Berkan’ın dediği gibi et-süt-yumurta ağırlıklı bir diyet veriliyor ancak diğer yarısına Berkan’ın dediği gibi YAĞSIZ değil, mısırözü temelli YAĞLI bir diyet uygulanıyor. Yemekler mısırözü yağıyla pişiriliyor, eti mısırözü yağıyla kızartıyorlar, tereyağı yerine de mısırözünden yapılmış margarin veriyorlar. Yani makale doymuş yağ içeren bir diyetle yağsız diyeti değil, doymuş yağ içeren diyetle doymamış yağ içeren oldukça YAĞLI bir diyeti kıyaslıyor. 
Aklıma üç ihtimal geliyor: 
1-İsmet Berkan bahsettiği makaleyi hiç okumamış
2-Okumuş ama tıbbi alt yapısı yeterli olmadığı için ne dediğini anlamamış 
3-Anlamış ama (bazı doktorların yaptığı gibi) yazıyı daha ilgi çekici bir hale getirmek, kolesterol zararsızdır savını desteklemek için sıvı yağlı diyeti YAĞSIZ olarak değiştirmeyi tercih etmiş. Şıklardan hangisi olursa olsun Hürriyet gibi bir gazetede “çok kitap okuduğunu” bildiğimiz, sıkça bilimsel makalelere atıfta bulunan entelektüel bir yazarın yapmaması gereken bir hata.
Berkan yazısının devamında, “Bugün dünya Keys’in değil, John Yudkin’in haklı olduğunu –yani kolesterolün zararsız olduğunu- artık biliyor” sonucuna varıyor. Hangi dünya? Televizyonlarda ilgi çekmece çalışan, sansasyonel kitaplar yazan üç beş doktor mudur dünya? Dünyanın kolesterol konusunda ne düşündüğünü öğrenmenin en kolay yolu kalp damar hastalıkları konusunda en çok yayını yapan saygın üniversitelerinin (Mayo, Clevland, Cornell vb.) yayınlarına (ve internet sitelerine) bakmaktır. 
İsmet Berkan yazısını şöyle bağlıyor “Sonuç şaşırtıcıydı: Evet, yağsız diyetle beslenenlerin kolesterolleri % 14 düşmüştü ama bu grupta kalp hastalıklarından ölümler de artmıştı.” İsmet Bey’cim o insanların kalp hastalıklarından ölme nedeni yağsız beslenmeleri değil mısırözü yağı ve margarinle beslenmeleridir. Mısır özü yağıyla beslenenlerin daha çok kalp krizi geçirmesi kolesterolün masum olduğu anlamına gelmez. İster mısırözü ister ister doymuş yağ olsun yağın her türlüsü zararlıdır ve hepsi az veya çok damarları tıkar. Benim insanlara AZ YAĞLI VEGAN BESLENMELERİNİ önermemin nedeni de budur. 
İsmet Berkan’a tavsiyem bundan sonra kaleme alacağı ilk yazısının sonuna bir düzeltme metni eklemesidir, kendisine kolaylık olsun diye hazırladım, aynen kullanabilir. 
DÜZELTME VE ÖZÜR
30.04.2016 tarihli, “Doktorlar yanıldığında…” başlıklı yazımda bahsettiğim makalede deneye katılanların yarısının yağsız diyete diğer yarısının et-süt-yumurta ağırlıklı diyete alındığını söylemiştim, makaleyi tekrar okuduğumda yağsız bir diyetin söz konusu olmadığını bu kişilere bitkisel yağlı bir diyet uygulandığını gördüm. Yazından kolesterolün zararsız olduğu şeklinde bir sonuç çıkarmak yerine “bitkisel yağlar doymuş yağlardan daha zararlıdır" şeklinde bir sonuç çıkarmak daha doğru olur. Bundan sonra sağlık konusunda yazdığım makalelerde daha dikkatli olacağım. Düzeltir, özür dilerim. İsmet Berkan.
(1) http://sosyal.hurriyet.com.tr/…/doktorlar-yanildiginda_4009…
(2) http://www.bmj.com/content/353/bmj.i1246
01 Mayıs 2016 Pazar / 4206 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895