Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
HANGİ ŞEKERİ KULLANALIM?
Geçenlerde bir arkadaşımız Akçaağaç şurubunun çok pahalı olduğundan bahisle “Tatlandırıcı olarak uygun fiyatlı ne öneriyorsunuz?” diye sordu. Şeker öneriyorum efendim, bildiğiniz toz şeker öneriyorum. 3 TL verin yarım kilo şeker alın bir yıl kullanın. 
Çok özel bir şeymiş gibi süslü şişelerin içinde satılan Agave şurubu kaktüs benzeri bir bitkiden, Akçaağaç şurubu daha çok Kanada’da yetişen bir ağaçtan elde ediliyor. Her ikisi de ithal ve oldukça pahalı ürünler buna karşılık içindeki şekerin bildiğimiz toz şekerden bir farkı yok. 
Tüm bu bahsettiğimiz şekerlerin içinde, ister sofra şekeri, ister Akçaağaç şurubu isterse Agave nektarı olsun ağırlıklı olarak şu üç şeker molekülü bulunur: FRUKTOZ, GLUKOZ VE SUKROZ. Yani tatlı yaptığınızda elli liralık Agaveden de (% 96 sukroz) früktoz ve glukoz alırsınız 3 liralık toz şekerden de (% 100 sukroz) fruktoz ve glukoz alırsınız. Her ikisinin de vitamin ve antioksidan değeri SIFIRDIR. Aynı şekilde pirinç şekeri ve mısır şurubu şekerinin de boş kalori dışında hiçbir değeri yoktur. (Hayvansal bir ürün olduğu için önermediğim balın içinde de gene fruktoz (% 50) ve Glukoz (% 45) vardır.) 
Konumuz bitkilerden elde edilen şeker değil de bitkilerin kendisi olsaydı o zaman farklı olurdu. Bitkiler, içlerindeki şekeri çıkarmak için işlendikçe – rafine edildikçe- yapılan her işlemde (kaynatma, kurutma vb.) faydalı vitamin ve antioksidanlar azalır ve en sonunda sadece boş kalori ihtiva eden -yararlı fonksiyonu tamamen kaybolmuş- tatlı bir madde yani şeker kalır. Buna karşılık hurma incir gibi meyvenin kendisini kullanabileceğiniz tatlıları tercih ederseniz kalori dışında faydalı besin maddelerini de almış olursunuz. 
Dostlarım, “şeker” adıyla satılan her ürün zararlıdır, kalp damar hastalarının ve şeker hastalarının şeker ilave edilmiş besinleri ağızlarına koymamaları gerekir. Sağlıklı insanlar, haftada bir iki kez -şeker muhtevası çok yüksek olmamak kaydıyla- tatlı yiyebilirler. Zaten çok az yenilecek bu tatlının da sofra şekeri ile veya Agave şurubu ile yapılmış olmasının sağlığınıza getireceği bir artı veya eksi olamaz. Kullandığınızda aradaki tat farkını alıyorum, hoşuma gidiyor diyorsanız bir şey demem, aksi halde faydalı olduğu veya az zararlı olduğu düşüncesiyle bu pahalı şekerlere para harcamanın hiçbir anlamı olmadığını bilin. 
 
18 Mayıs 2016 Çarşamba / 6846 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895