Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Dünyamız, üretici birliklerin birbirleriyle kıyasıya rekabet içinde oldukları büyük bir pazar yeri haline geldi. Gıdada en güçlü sektörler et, tavuk, yumurta ve süt üreticileri… Kendi ürünlerini överken başta tahıl olmak üzere bitkisel ürünlerin payını azaltmak için yazılı ve görsel medyayı kullanıyor, doktorlara açık gizli rüşvet veriyor, kendi savlarını destekleyecek bilimsel araştırmalar yaptırıyorlar. (Bu arada işlerine gelmeyenleri de yayınlamıyorlar.) Tüm dünyanın ismini bildiği gazete ve dergiler, internet sağlık siteleri, büyük üreticilerin propagandasını yapan portallar haline gelmiş durumda. 
Bu kadar lafı şunun için ettim; bir besin maddesinin sağlığınız için iyi olup olmadığına karar vermek için her söylenene inanmayın. Laboratuvarlarda yapılmış, içinde şu var, bu var, şunu yapar, bunu yapar çalışmalarından ziyade o besin maddesiyle yapılmış “uzun vadeli-sağlık ve uzun ömür” çalışmalarına bakın. Washington Üniversitesi bu ay böyle uzun vadeli bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Bilim insanları toplam 800.000 kişinin beslenme özellikleri açısından 40 yıl takip edildiği 12 çalışmanın sonuçlarını mercek altına alıyorlar (1). Geçen sürede 98.000 kişi hayatını kaybediyor. Bu ölenler en çok neden ölmüş, hayatta kalanlar en çok ne yemişler de sağlıklı olmuşlar diye baktıklarında ortalama günde 48 gram –üç dilim ekmek ve muadili- tahıl tüketenlerin kalp krizinden ölüm riskinin % 25, kanserden ölüm riskinin % 15 daha düşük olduğu görülmüş. 
Hani ekmek zararlıydı?   
Dostlarım tahıl faydalıdır, dikkat etmeniz gereken tek şey, kullandığınız tahıl her ne ise “TAM TAHIL” yani işlenmemiş olması, faydalı kabuğundan ayrılmamış olmasıdır. Sakın ola ki tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, bulgur pilavı, pirinç pilavı yemekten korkmayın. (Biliyorsunuz pirincin de kabuklusu var, buğdaya benziyor.) Tam tahılın faydalı lif içeriği kan şekeri ve kolesterolünüzü düşürür, şeker hastalığı ve kalp hastalığı riskinizi azaltır. 
Tüm besin maddeleri gibi tahıl da “kalori” içerir buna karşılık çoğu kişinin bildiğinin aksine TAM TAHIL KİLO ALDIRMAZ. Simit, kurabiye, poğaça yediğinizde tabii ki kilo alırsınız çünkü hiçbiri tam tahıldan yapılmaz ayrıca şeker ve yağ içerirler. Bu sene Nisan ayında San Diego’da toplanan Amerikalı bilim adamlarına sunulan araştırmalardan biri tam tahılların kilo üzerine etkisini hakkındaydı (2). Tahıl tüketimi fazla olanlarla tahıl tüketmeyenlerin kıyaslandığı çalışmada tahıl tüketenlerin –toplam kalori alımları fazla olmasına rağmen- ortalama 3.2 kg daha zayıf oldukları ve bel çevrelerinin de daha ince olduğu gösterildi. 
SONUÇ: Tam tahıl (yulaf, buğday, arpa, çavdar, pirinç fark etmez) faydalıdır. Tam tahıldan korkma, beyazından kork. 
 
(1) http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=196392&ecd=mnl_day_061416
(2) Papanikolaou Y, Fulgoni VL. Abstract presented at: American Society for Nutrition Scientific Sessions and Annual Meeting at Experimental Biology 2016; April 2-6, 2016: San Diego, CA.
 
19 Haziran 2016 Pazar / 7180 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895