Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Bazı hastalıkları, beslenmenize dikkat ederek yüzde doksana varan oranlarda engelleyebilirsiniz. Örneğin “az yağlı bitkisel beslenerek” kalp krizi ve felç tehdidinden kurtulabilirsiniz. Son yıllarda yapılan çalışmalar, beslenmeye dikkat ederek kanser ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara yakalanma riskimizi de azaltabileceğimizi gösteriyor. 2 gün önce Journal of the American College of Nutrition Dergisinde yayınlanan bir çalışmada 10 farklı ülkede yayınlanan bilimsel makaleler tarandı ve beslenmenin erken bunamadaki rolü araştırıldı (1). Sonuç: Alzheimer en çok kırmızı eti fazla tüketenlerde  görülüyor,  bu besin maddesini yumurta ve  yağlı süt ürünleri (peynir, yoğurt) takip  ediyor.
Buna karşılık fazla miktarda meyve sebze ve tam tahıl tüketmek Alzheimer riskini azaltıyor.
Başta kırmızı et olmak üzere hayvansal gıdaların Alzheimer’ı tetikleme nedeninin içeriklerindeki demir ve bakır olduğu düşünülüyor. Alzheimer hastalarının beyinleri incelendiğinde hastalığı yapan protein plakları içinde bakır ve demir olduğunu görüyoruz. En çok bakır, özellikle sakatatta (Karaciğer, dalak, böbrek) bulunur. Başta kuru yemişler olmak üzere bitkisel besinlerde de bakır vardır ancak bakır, sadece doymuş yağ ve trans yağla birlikte alındığında hastalığa neden oluyor (2).
Genç dostlarım,  tecrübeyle sabittir ki yıllar çok hızlı geçiyor ve bir de bakıyorsunuz ki yaşlılık kapıyı çalmış. Bilimsel çalışmalara gözlerinizi kapatmayın, zor günlerde zihinsel melekelerinizi kaybetmek istemiyorsanız başta kırmızı et olmak üzere tüm hayvansal gıdalardan uzak durun.  
(1) Grant WB. Using multicountry ecological and observational studies to determine dietary risk factors for Alzheimer's disease. J Am Coll Nutr. Published online July 25, 2016.
(2) Martha Clare Morris. Dietary Copper and High Saturated and trans Fat Intakes Associated With Cognitive Decline. Arch Neurol. 2006;63(8):1085-1088.
 
28 Temmuz 2016 Perşembe / 10163 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895