Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
          Hastalar, açıkça sormasalar da ne zaman iyi olacaklarını merak ederler. Peynir, yoğurt,  et, yağ, şeker gibi çok sevdikleri yiyeceklerden fedakârlık ettikten sonra “Acaba fayda görecek miyim, göreceksem ne zaman göreceğim?” diye düşünmeleri gayet normaldir.
Sağlığınızdaki olumlu değişiklikleri fark etmeniz için bir aylık bir süre yeterlidir. Bitkisel beslenenlerin çoğu bu sürenin sonunda kendisini her şekilde daha iyi  hisseder. Bu süre içinde ne kadar kilo vereceğiniz ne kadar yeşillik yediğinize bağlıdır. Hastalarımın çoğunun bu süre içinde 3-4 kilogram kadar zayıfladığını gördüm. (Yeşillerin miktarını artırıp  beyazları (bakliyat, tahıl)  azalttıkça daha çok kilo verirsiniz.)
Gelelim laboratuvar değerlerine; ilk bir ayın sonunda açlık şekeri, açlık insülin seviyesi, total kolesterol ve kötü kolesterol (LDL) değerlerinizde belirgin düşme olur.
Üç ayın sonunda olumlu değişiklikler daha belirgin hale gelecek, nabız ortalamanız az da olsa azalacaktır. Kolesterolde, sanki yüksek dozda kolesterol düşürücü ilaç kullanıyormuşsunuz gibi 50-100 mg arasında düşme olur. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak görülen enzim yükseklikleri de 3 aydan sonra yavaş yavaş gerilemeye başlar. Üçüncü ayda göreceğimiz belirgin değişimlerden biri tansiyondaki düşmedir, tansiyon ilacı kullananların doktorlarına danışarak dozu azaltmaları  veya ilacı kesmeleri gerekebilir.
Bitkisel beslenme sadece laboratuvar değerlerinizi değil varsa damar darlığına bağlı şikâyetleri de düzeltir. Kalp damarları tıkalı olan hastalar üç ayın sonuna gelmeden göğüs ağrılarının tamamen geçtiğinden veya azaldığından bahseder aynı şekilde ayak damarlarında tıkanıklık olan hastalar ağrısız yürüme mesafelerinin arttığını söylerler.
Koroner anjiyografide damarlardaki plakların azaldığını görmek için şüphesiz daha uzun bir süre gerekir. Plaklar üç ayda oluşmadığı için düzelme de üç ay da olmaz. Bugüne kadar yayınlanan vakalardan, kalp damarlarındaki plakların gerilemesi için en az altı aylık bir süreye ihtiyaç olduğunu görüyoruz. 
Dostlarım, damar ve kalp sağlığının yolu az yağlı bitkisel (vegan) beslenmeden geçer. Hayvansal besinlerin size sağlık ve güç vereceği bilgisi üretici birliklerin size öğrettiği koca bir yalandır. Gazete haberlerine değil bilime inanın, hayvansal besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durun.  
 
26 Ağustos 2016 Cuma / 5668 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895