Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Dünkü Hürriyet Gazetesi, Türk Kardiyoloji Derneği’nden Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu'nun kolesterol hakkındaki bir açıklamasına yer verdi: ülkemizde kalp krizi Avrupa ülkelerine göre 10 yıl daha erken görülüyor. Meral Hanım'ın ismini büyük ihtimalle daha önce duymadınız çünkü televizyona çıkıp absürt şeyler söylemiyor. Buna karşılık “günde on yumurta yiyebilirsiniz, zeytinyağını bardağa koyun için, her gün paça yiyin” diyen bir başka kadın profesörümüz her hafta bir başka kanala çıkıyor. 

Klinikte “kolesterolün yükselmesi iyi değildir, diyet yapın” dediğim hastalarım televizyonlarda gördükleri bu profesör hanımefendiden bahisle “kolesterol zararsızmış, şeker zararlıymış, istediğimiz kadar et, yumurta, yağ yiyebilirmişiz” diyorlar. Tabii ki şeker zararlıdır ancak yüksek kolesterol de en az şeker kadar zararlıdır. Türk insanının 10 yıl erken kalp krizi geçirmesinin nedeni kolesterol yüksekliğine neden olan peynir, yoğurt başta olmak üzere hayvansal besinler ve yemeklere konulan aşırı yağdır.

Dostlarım, akademik unvan tabii ki önemlidir ancak isminin başında profesör olması hatta NOBEL ödülü kazanmış olması kişinin mutlaka doğruyu söylediği anlamına gelmez. İçinizde ünlü profesör Dr. Linus Pauling’i hatırlayanlar vardır. Kendisi tam iki kez NOBEL ödülü kazanmış, dünyanın çeşitli üniversitelerinden onlarca ödüle layık görülmüştür. Yıllar önce günde 3 gr C vitamini almanın insan ömrünü 25 yıl uzatacağı iddiasıyla Time dergisine kapak oldu, dergi satış rekorları kırdı. Daha sonra bilim adamları C vitamininin ömrü uzatıcı bir etkisi olmadığını gösterdiler. Nobel ödüllü Profesör (aynı bizim profesör gibi) meslektaşlarını cahillikle suçladı ve ilgi çekmek için daha sansasyonel bir iddiada bulunarak C vitamini kullanımının kanser ölümlerini % 75 azaltacağını söyledi. Bilim adamları bu iddiayı da çürüttüler ama TV ekranlarında ve manşetlerde olmak Pauling’in hoşuna gitmişti bir palavra müjde daha vererek C vitamini ile birlikte E ve A vitamini alınması halinde çocuk felcinden sarılığa, zatürreden kalp krizine tüm hastalıkların biteceğini iddia etti. “Bu kadar yüksek doz C vitaminin herhangi bir zararı olabilir mi” sorusuna hiç tereddüt etmeden “Hayır” cevabını verdikten 7 ay sonra karısı mide kanserinden, kendisi de 1994 yılında prostat kanserinden öldü. Maalesef tüm dünya Pauling’in yanıldığını, C vitamininin kanseri yok edemediğini bir kez daha ve acı bir şekilde kendi vefatından öğrenmiş oldu.

Dostlarım, günümüz Türkiye'sinin en büyük sağlık sorunu GDO’lu gıdalar, çocuk ölümleri, hastanelerimizin durumu değil bu öğretim üyesinin televizyonlarda hayvansal gıda ve yağ tüketimini artıran, tam tahıl ve meyve tüketimini kısıtlayan yanlış beyanlarıdır. Televizyonlar izleme oranlarından başka bir şey düşünmediği için önümüzdeki günlerde onu ekranlarda görmeye devam edeceğiz. Et, süt, yumurta, yağ üreticileri kazanacak ama zavallı halkımın damarları tıkanmaya devam edecek.

Çare?

Çare doğru bilgiye ulaşmaktır. “O böyle diyor bu böyle diyor kime biz kime inanalım?” sorusunun cevabı aslında çok basittir. “İşinize geleni, ağzınızın tadına uygun olanı söyleyene değil, bilime inanın. Dünyanın saygın üniversitelerinin (Clevland, Mayo, Cornell vb.)aşağıda linkini verdiğim internet sitelerine girip kolesterol ve yağ konusunda ne dediklerine bakın.”

http://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Cholesterol 

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/home/ovc-20181871

http://www.webmd.com/heart-disease/features/high-cholesterol-dangers#1

27 Eylül 2016 Salı / 8183 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895