Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası... Korkuyoruz ama gerekeni yapıyor muyuz orası şüpheli. Bildiğiniz gibi kanser dediğimiz hastalık teşhisten uzun yıllar, bazen on yıllar önce başlar ve uzun bir dönem sessiz kalır. Araştırmalar meme kanserinde çocukluk ve genç kızlık dönemindeki beslenme alışkanlıklarının çok önemli olduğunu gösteriyor. Bu açıdan anne babaların kız çocuklarını doğru beslenmeye yönlendirmeleri çok önemli. Washington Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 30.797 kadın yaşam tarzları açısından takibe alındı ve meme kanserini engelleyen beş faktör belirlendi. Aşağıda sıraladığım bu beş faktöre dikkat ederek –çocuklarınızın beslenme alışkanlıklarını değiştirerek- gelecekte meme kanseri olma riskini yarıdan fazla (% 60) azaltabilirsiniz (1).

1-Şişman olmamak önemli

Kilo konusunda kendimize gayet toleranslı başkalarına da bir o kadar acımasız olabiliyoruz bu yüzden normal kilo için rakam veriyorum. Kadınlar boylarının son iki rakamından beş çıkararak olmaları gereken maksimum kiloyu bulabilirler. Örnek: boyu 175 cm olan bir kadın en fazla 75-5=70 kg olmalı.

2-Alkole dikkat

Danimarkalı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışma her gün iki kadeh alkolün meme kanseri riskini 5 yıllık sürede % 30 artırdığını gösterdi (4). Bu açıdan her gün alkol almamak ve miktara dikkat etmek çok önemli.  

3-Sigara içilmeyecek

Sigara diğer kanserlerde olduğu gibi meme kanseri sıklığını da artırıyor.  

4-Günde yarım saat düzenli yürüyüş veya egzersiz

Düzenli spor hem meme kanseri riskini azaltır hem de meme kanseri olan kadınlarda nüksü engeller (5).

5-Hayvansal gıdalardan ve yağdan uzak durmalı, bitkisel ağırlıklı beslenmeliyiz

Süt, peynir, yoğurt ve et gibi hayvansal gıdalar protein ve büyüme hormonu içerdikleri için meme kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türünü tetikler. Aynı şekilde buluğ çağı esnasında yenilen doymuş yağlı yiyecekler meme yoğunluğunu artırarak kanser riskini artırır (2). Gelecekte meme kanseri olmak istemeyenlerin her gün meyve yemeye özen göstermeleri gerekir. 90.000 kadının takip edildiği Nurses Health çalışması günde üç porsiyon meyve yiyen genç kızların gelecekte meme kanseri olma riskinin günde yarım porsiyon meyve yiyenlere göre % 25 daha az olduğunu gösterdi (3). Meme kanserini engelleme açısından en etkili meyvelerin elma, muz, portakal ve üzüm olduğu anlaşılıyor. Araştırma meyve suyunun koruyucu bir etkisinin olmadığını meyvenin kendisini yemek gerektiğini de gösterdi.  

Dostlarım, kanserin bir kısmı piyangodur ancak yaşam şeklimize ve beslenme alışkanlıklarımıza dikkat ederek başta meme kanseri olmak üzere tüm kanserlere karşı riskimizi azaltabiliriz.   

KAYNAKLAR:

1-Theresa A. Hastert, Adherence to WCRF/AICR Cancer Prevention Recommendations and Risk of Postmenopausal Breast Cancer. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention

Published 18 June 2013

2- Joanne Dorgan, University of Maryland School of Medicine, Baltimore; June 2016, Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention

3-Fruit and vegetable consumption in adolescence and early adulthood and risk of breast cancer: population based cohort study. BMJ May 2016;353:i2343

4-Five year change in alcohol intake and risk of breast cancer and coronary heart disease among postmenopausal women: prospective cohort study. BMJ 2016;353:i2314

5-Eliassen AH, Hankinson SE, Rosner B, Holmes MD, Willett WC. Physical activity and risk of breast cancer among postmenopausal women. Arch Intern Med. 170(19):1758-64, 2010. 

23 Ekim 2016 Pazar / 3631 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895