Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Profesör doktorların televizyona çıkıp “Günde 10 tane yumurta yiyebilirsiniz” dediği bir ülkede “yumurta zararlıdır” demek zor. Yumurtanın meme ve prostat kanseri riskini artırdığı konusunda sizi daha önce uyarmıştım. Bugün de şeker hastalığı yapıcı etkisinden bahsedeyim. Son yirmi yılda tüm dünyadaki şeker hastalarının sayısı 4 misli arttı. 2010 yılında hasta başına insülin iğnesi satışı 231 $ iken günümüzde bu rakam 736 $’a ulaştı. İlaç firmaları halinden memnun, gıda sektörünün de işleri tıkırında, doktorlar derseniz hasta sayıları artıyor daha ne olsun.

YUMURTANIN ZARARI FAYDASINDAN ÇOKTUR

Toplam 327.778 kişinin takip edildiği toplam 14 çalışmanın metanalizi çok yumurta yiyen kişilerde şeker hastalığı riskinin % 68 arttığını göstermiştir (1). 21 binden fazla doktorun uzun yıllar takip edildiği ünlü Physicians’ Health Study çalışmasında günde bir adet yumurta yiyen şeker hastalarının ölüm oranının iki misli arttığı görülmüştür (2). Hamilelere her şeyi (bu arada yumurtayı da) fazla miktarda yediriyor sonra da gebelik şekeri olmasın diye yükleme testi yapıyoruz. Üç binden fazla hamile kadın üzerinde yapılan bir çalışma, fazla yumurta yiyen kadınlarda şeker riskinin % 77 arttığını göstermiştir (3). 

Dostlarım, yumurta insan besini değildir, hele her gün yenilecek bir besin maddesi asla değildir. Yumurtanın doğadaki görevi, civciv embriyosunun gelişmesini sağlamak olduğu için fazla miktarda yağ ve kolesterol içerir. Fazla miktarda yumurta yemeniz sizin değil yumurta tüccarlarının ve tıp sektörünün işine yarar. Yumurta aklandı diyenlere aldanmayın, sağlıklı olmak, sağlıklı yaşlanmak için yumurta dahil tüm hayvansal gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durun. 

KAYNAKLAR:

1-Li Y, Zhou C, Zhou X, Li L. Egg consumption and risk of cardiovascular diseases and diabetes: a meta-analysis. Atherosclerosis. 2013;229:524-530

2-Djoussé L, Gaziano JM. Egg consumption in relation to cardiovascular disease and mortality: the Physicians’ Health Study. Am J Clin Nutr. 2008;87:964-969.

3-Chunfang Qiu, Risk of Gestational Diabetes Mellitus in Relation to Maternal Egg and Cholesterol Intake. 

10 Kasım 2016 Perşembe / 6071 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895