Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

ET Mİ TOK TUTAR BAKLİYAT MI?

Bakliyat, her gün soframızda olması gereken en önemli besin gruplarından biridir Bir gün çorba, bir gün yemeğini yiyebilir, nohut, fasulye, mercimek çeşitlerini deneyebiliriz. Yeşili, sarısı, beneklisi, siyahı, beyazı fark etmez hepsi yararlıdır. Yakınlarda yapılan bir araştırma bakliyatın “et” kadar doyurucu olduğunu ve tok tuttuğunu gösterdi. Minesota üniversitesi doktorları iki grup insana haftanın iki gününde bir akşam etten yapılmış rulo köfte, diğerinde aynı kaloride nohut/fasulye karışımı rulo köfte yedirdiler (1). Her iki köftenin de yağ miktarının ve ağırlığının aynı olmasına dikkat ettiler. Etten yapılmış rulo köftenin bir porsiyonu 26 gram protein 3 gram lif lif ihtiva ederken fasulye-nohut köftesi 17 gram protein, 12 gram lif ihtiva ediyor. Katılımcıların yemekten ne kadar sonra acıktıklarına ve bir sonraki yemekte ne kadar yediklerine bakıldı ve bakliyat köftelerinin etle eşik doygunluk verdiği tespit edildi. Bir başka çalışmada araştırmacılar 43 katılımcıya et yemekleri, bakliyat yemekleri ve yeşil sebze ağırlıklı düşük proteinli yemekler yedirip doyma ve tatmin derecelerini ölçtüler ve gördüler ki bakliyat ve yeşillik en az et kadar doyuruyor (2). Bitkisel gıdaların uzun süre tok tutmasının nedeni içeriğindeki lif yani fiberdir. Bildiğiniz gibi hayvansal gıdalarda lif bulunmaz ve verdikleri doygunluk hissi içeriklerindeki -zararlı olan- doymuş yağdan gelir. “Arkadaş, ben et yemeden doymam” diyenlere duyurulur.  

(1) The Effects of a Beef-Based Meal Compared to a Calorie Matched Bean-Based Meal on Appetite and Food Intake. Journal of Foood Science Volume 80, Issue 9 September 2015 

(2)   Kim SJ, de Souza RJ, Choo VL, et al. Effects of dietary pulse consumption on body weight: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr. 2016;103:1213-1223.

21 Aralık 2016 Çarşamba / 3905 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895