Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Eminim hepiniz kaldırdınız. Kendisi veya yakınları felç geçirenler bilirler, yatağa bağlı olmak, tuvalete gidememek, yaşamak için başka birinin yardımına ihtiyaç duymak başa gelebilecek felaketlerin en kötüsünden biridir. Çoğu insan ağır bir felç geçirip yatağa bağlanmaktansa öbür dünyaya göçmeyi tercih eder.

Felç geçirmemek için ne yapalım?

            Babam felç geçirdi ben de geçirecek miyim diye endişe etmeyin, aşağıda saydığım hususlara dikkat ederek felç riskinizi % 80 azaltabilirsiniz (1). 

1-Kan şekerinizi kontrol altında tutarsanız riskinizi % 19 oranında azaltırsınız. Tersinden söyleyelim, şekeriniz az da olsa yüksekse, gizli şeker bile olsa, gelecekte felç geçirme riskiniz % 19 artmış demektir.

2-Tansiyon ilaçlarınızı düzenli alıyorsanız veya perhize dikkat ederek tansiyonunuzu 120/80 mm altında tutmayı başarıyorsanız riksiniz % 21 azalır, tansiyonun bana hiçbir zararı dokunmuyor deyip aldırmazlık ediyor veya tansiyonunuzu ölçme zahmetine bile katlanmıyorsanız gelecekte felç geçirme riskiniz % 21 artar.

3-Düzenli spor yapmak felç geçirme riskini % 28 azaltır.

4-Sigara içiyorsanız, gelecekte felç geçirme riskiniz içmeyenlere göre % 36 daha fazla demektir. Gördüğünüz gibi oldukça yüksek bir oran. Çare: hemen, bugünden tezi yok sigarayı bırakmak.

En önemlisi beslenme

            Yukarıda saydığım faktörlerin hepsine dikkat etmenize rağmen beslenmenize dikkat etmezseniz gene de felç geçirebilirsiniz. Et, süt, yoğurt, peynir yumurta gibi hayvansal besinler ve yağlı beslenme felç geçirme riskinizi artırır. Tam aksine bitkisel ağırlıklı bir beslenme uygularsanız felç riskiniz TAM % 44 ORANINDA azalır. Gördüğünüz gibi felç geçirmeme açısından en etkili faktör beslenmedir. Yemek ve salatalarınızdaki yağ miktarını minimuma indirin, yumurta, et, süt, yoğurt, peynir, balık gibi hayvansal besinlerden uzak durun.

(1) J. David Spence. Intensive risk factor control in stroke prevention. 2013; 5: 42. Published online 2013 Oct 1

 

 

20 Şubat 2017 Pazartesi / 3626 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895