Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Geçen hafta, Roche firmasına ait “Neuopogen” adlı kanser ilacının geri ödeme listesinden çıkarılması ile yer yerinden oynadı. Yüzlerce önemli sağlık sorunu olan ülkemizde, nedense konu “ilaç firmalarının alacakları” oldu mu olay hemen gündemin en başına taşınıyor. Yazıldı, çizildi, tartışma programları derken sonunda öğrendik ki firma “ilacın fiyatı konusunda yanlış beyanda bulunarak” devleti 1 milyon 471 bin euro zarara uğrattığı için Sağlık Bakanlığı tarafından mahkemeye verilmiş...

            Roche firması, bu son olaydan önce, Türkiye’de bozulan imajını düzeltmek amacı ile yeni bir atağa kalkmıştı. Basında oldukça geniş yer bulan “Bisikletim”  kampanyasından bahsediyorum. Efendim, bu kampanyada il il gezen bisikletliler, kanserde erken teşhisinin önemine dikkat çekiyorlarmış. İlaç firması da her bisikletli için, belirli bir maddi katkıda bulunacak, toplanan parayla da erken teşhis için cihazlar alınacakmış. Teşhis merkezleri kurulması için sponsor olan firmanın dünyada ki en büyük kanser ilacı üreticilerinden biri olması enteresan. Hele açılan merkezlerde tanı konulan hastalarının varlarını yoklarını kanser ilaçlarına yatıracağını düşününce. (örneğin meme kanserinde kullanılan herceptin kürünün hastaya maliyeti yıllık 50.000 doları buluyor).

            Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş derneği başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer’e göre Türkiye' de her yıl 100-150 bin kanser vakası ortaya çıkıyor.

            Bizde kanser vakaları her yıl yüzde 6 ARTARKEN ABD'de kanser vakası görülme oranı her yıl yüzde 2 AZALIYOR. Dr. Tuncer, “Böyle giderse Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, yılda ortalama 500 bin kanser vakasıyla karşılaşacağız. önlem alınmazsa, 20 yılda 5 milyon insan kansere yakalanacak, 3.5 milyonu hayatını kaybedecek." diyor.

            Gördüğünüz gibi ülkemiz için asıl sorun “Erken teşhis” değil “Kanserin Türkiye’de büyük bir hızla artması” dır.

            Peki, kanser bizde neden hızla artıyor?

            Tüm kanser vakalarının %30’undan sigaranın sorumlu olduğunu ve ülkemizde sigara tüketiminin gittikçe arttığını (son yirmi yılda %80 artış) söylersem bu sorunun cevabını vermiş olurum. Erkeklerde en sık görülen kanser türü olan akciğer kanseri vakalarının %90’ına sigara neden oluyor. ülkemizde 15 yaş üstü nüfusun %62.8’i sigara içiyor.

Buna birde tarım ilaçlarından, plastik üretimine kadar pek çok alanda çeşitli konserojen maddelerin denetimsiz kullanımını eklersek tablo tamamlanmış olur. 

            Sigara üreticileri kendi ülkelerinde satamadıkları sigaraları benim ülkemde satıp para kazanıyorlar. (Neticede onlarda kanser her yıl %2 azalırken benim ülkemde %6 artıyor.)Kanser vakaları artınca, kanserin erken teşhisi için cihaz satıyorlar. En sonunda da sıra teşhis koyulan hastalara ve devlete ilaç satmaya geliyor ki zaten en karlı işleri bu....

            Şimdi kanser ilacı üreticisi firmalara buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum; “Eğer gerçekten samimi iseniz, gerçekten alkışlanacak bir kampanya yapmak istiyorsanız; bizi bisiklete bindirmeyi bırakın da “ülke çapında bir sigara bırakma kampanyasına öncülük edin”de görelim...

01 Mart 2008 Cumartesi / 17029 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895