Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Kurban kesmedim çünkü kurban ettiğimiz hayvanların da aynı biz insanlar gibi ölümün farkında olduklarını, aynı bizim gibi korktuklarını, aynı bizim gibi acıyı hissettiklerini biliyorum.  Siz de dikkatli bakarsanız gözlerindeki korkuyu görebilir, kaçıp kurtulma arzularını fark eder, acı bağırışlarını duyabilirsiniz, ya da çoğunun yaptığı gibi gözlerinizi başka tarafa çevirir, görmezden gelirsiniz. Kendimizi kandırmayalım, bizimle aynı duyu hücrelerine, aynı merkezi sinir sistemine sahip olup da boyunlarını kesen bıçağın acısını hissetmemeleri, korkmamaları imkansız. Kurban ettiğimiz hayvanların sadece acı duygusu değil sevgi, şefkat, aile bağları gibi temel duyguları da var; yavrusundan ayrılmış annelerin, nasıl çığlık çığlığa arandığını, nasıl üzüldüğünü görmüşsünüzdür.     

            Üç büyük dinin hayvanlarla ilişkisinde beni en rahatsız eden şey “insanın” ayrıcalık hak eden, diğer hayvanlardan üstün bir canlı türü olarak kabul edilmesidir. Kur’an-ı kerim “Gerçekten Biz Âdem evlatlarını şerefli kıldık, karada ve denizde kendilerini taşıyacak vasıtalar nasib ettik, onlara helâl ve hoş rızıklar verdik ve onları yarattığımız varlıkların çoğuna üstün kıldık” derken  insanı dünyada Allah'ın lütfuna en çok mazhar olmuş, en seçkin, en değerli varlık olarak görür (İsra, 17/70). Her şey insanoğlu için yaratılmıştır ve çalıp çırpmamak kaydıyla domuz hariç çoğu helaldir. Çocukluğumuzdan itibaren beynimize işlenen bu ana fikir bizim gibi acı duygusu olan, yaşamın ve ölümün pekâlâ farkında olan hayvanları öldürüp yemeyi doğal bir hak olarak görmemizi sağlar.

            Tabii ki insan eşsizdir ve bazı özellikleri diğer hayvan türlerinden üstündür. Sosyobiyolog Pierre van der Berghe’nin dediği gibi “Eşsiz yaratıklarız elbet, ama eşsiz olma konusunda eşsiz değiliz. Her tür eşsizdir ve çevresine uyarlanma yoluyla kendi eşsizliğine evrilmiştir.”  Bir tür olarak sinek de eşsizdir, hatta bazı açılardan insandan bile üstündür, inanmıyorsanız yemek tabağının üzerine yavaşça konmayı deneyin ya da pencereden dışarı doğru şöyle bir uçup geri gelin. Neticede her hayvanın üstün, eşsiz olduğu bir özelliği vardır. Bazıları bizim görmediğimiz uzaklıkları görür bazıları bizim duymadığımız frekansta sesleri işitir, insanların konuşuyor, okuyor, yazıyor, başkalarına kazık atabiliyor olması bizi diğer hayvanlardan sadece bazı alanlarda üstün kılar, maalesef “vahşet, intikam veya gelenekler için öldürmek” de üstün olduğumuz bu alanlardan biridir!            

            Kurban kesmedim, çünkü kendime yapılmasını istemediğim bir şeyi duyguları olan bir başka canlıya yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.

 

01 Eylül 2017 Cuma / 4052 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895