Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Bir sağlık sorununuz var ve doktorunuza gittiniz. Sorgulama ve muayeneniz sonucuna size bir reçete uzattı ve verdiği ilaçları kullanmanızı istedi. Aşağıdakilerden hangisi sizin davranışınıza uyar:

A.     Verilen ilaçları aynen doktorumun istediği gibi kullanırım.

B.     İlaçtan korktuğum için en ufak bir yan tesir hisseder hissetmez bırakırım.

C.     Doktoruma ilaçlarının yan tesirini ve bu ilaçları ne amaçla verdiğini mutlaka sorarım.

D.     Genellikle ilaçları hiç almam veya alsam da kullanmam.

E.      Eşime ve çocuklarıma ilaçları aldığımı söyler ama çaktırmadan çöpe atarım.(Hasan bey bu şıkkı sizin yüzünüzden yazdım..)

Biz hekimler genelde (A) şıkkına uyan hastaları çok beğeniriz. Aksini yapan hastalara kızar hatta onu (hastayı gördüğümüz yer özel muayenehanemiz değilse) bir daha kendisine bakmamakla veya hiçbir zaman iyi olamama ihtimali ile korkutmaya çalışırız. Tabi ki yukarıdaki şıklar şıklar içinde en doğrusu (C) şıkkıdır. Neden?

Nasıl ki doktora giderken bir torba dolusu ilaç(mümkünse birkaç renkli iğne)almaya kendini şartlamış ve başka türlü asla iyi olamayacağına inanan hastalar varsa, gördüğü her hastaya mümkün olduğunca çok ilaç yazmayı asil bir göreve kabul eden doktorlar da vardır.

Eğer siz ( C ) şıkkında olduğu gibi, doktorunuza sorular sorarak “mümkün olan en az ilacı alma”isteğinizi beyan ederseniz veya “hiç ilaç almadan iyi olma ihtimaliniz varsa o yolu tercih edebileceğinizi”açıkça söylerseniz, doktorunuz sizin bu arzunuzu dikkate alıp, en azından çok gerekli olmayan ilaçları reçetenizden çıkarabilecektir. Ben sizin yerinizde olsam doktoruma reçetesindeki her ilacın faydasını, muhtemel zararını ve varsa-ki genellikle az çok vardır- yan tesirlerini, ve nasıl kullanacağımı mutlaka sorarım.

            Unutmayın dünyada sadece ilaçların yan tesirleri yüzünden, her sene on binlerce kişi hayatını kaybediyor. Bremen’de yapılan ve beş yıl süren bir çalışmada, ilaçların yan etkileri nedeniyle sadece Almanya’da yılda 7 bin kişinin hayatını kaybettiği, her yıl 120 bin kişinin de ilaçların yan etkileri yüzünden önemli hastalıklara yakalandıkları gösterildi.

            Sözün özü; doktorunuza az ilaç tercih ettiğinizi hissettirmeniz menfaatiniz icabıdır.

01 Mart 2008 Cumartesi / 17342 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895