Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

RED YEAST RİCE (MAYALI KIRMIZI PİRİNÇ) KOLESTEROLÜ DÜŞÜRMEDE STATİNLER KADAR ETKİLİ  

            Kolesterol yüksekliği sorunu olanlara müjde: geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan kırmızı mayalı pirincin kolsterolü düşürmede statin grubu kolesterol ilaçları kadar etkili olduğu gösterildi. Am J of Cardiology dergisinde (2010 Mayıs) yayınlanan makaleye göre günde iki kez (2x2.400 mg) alınan “read yeast rice”, kolesterolü statin grubu kolesterol ilaçları kadar düşürüyor. Buna karşılık statinlerin neden olduğu kas ağrılarını yapmıyor.

            Araştırmayı yürüten Dr. Becker Pensillvania Üniversitesine bağlı Abington Memorial Hospital'de uzun yıllardan beri devam eden "Change of Heart" proğramının direktörü. Bu proğramda hastalar düzenli egzersiz yaptırılıyor, hastalar Akdeniz diyeti uyguluyor, stress yönetimi öğretiliyor. Dr. Becker ve arkadaşları kas ağrısı gibi yan etkiler yüzünden statin ilacı kullanamayan hastalara red yeast rice vererek kıyaslamalı bir deney yapıyorlar. Hastaların bir grubuna günde 4800 mg red yeast rice veriliyor (sabah 600 mg'lık kapsüllerden 4 adet, akşam 4 adet), diğer grubuna ise günde iki kez 20 mg provastatin ilacı veriliyor (toplam günlük 40 mg). Üç ayın sonunda red yeast rice alanlarda hem kolesterol daha düşük bulunuyor hem de kas ağrısı ve benzeri yan etkiler daha az görülüyor.  

Red yeast rice nedir?

Red yeast rice, bildiğimiz pirincin Monascus purpureus mantarı ile fermente edilmiş hali olup Çin tıbında yüzlerce yıldır kullanılagelen bir üründür. 1990 yılından itibaren hem Çin'de hem ABD'de yapılan çalışmalarda kolesterolü, özellikle LDL kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Kimyasal analizler red yeast rice içinde 5-hidroksi-3-metilglutaril koenzim A (HMG-CoA9 redüktör inhibitörü, monacolinler oluştuğunu göstermiştir. Monacolin K dediğimiz şey ABD de ilk kolesterol düşürcü ilaç olarak kullanıma giren Lovastatin'in ana maddesidir dir ve şu anda kolesterol ilacı olarak (MEVACOR) satılmaktadır. 4800 mg red yeast rice’ın içinde yaklaşık 8 mg kadar kolesterol  düşürücü ilaç olan lovastatinin doğal aktif maddesi vardır. Ancak bu madde doğal yapıda olduğu için hem yan tesir yapmıyor hem de kolesterol düşrücü etkisi daha yüksek oluyor ve LDL kolesterolü yaklaşık % 30 kadar düşürüyor. Bu sırada HDL kolesterolü etkilemiyor, trigliserid seviyesini ise az miktarda aşağı çekiyor. Fermente pirincin ilaçtan kuvvetli olan etkisinin içinde bulunan doğal steroller ve tekli doymuş yağ asitlerinden ileri geldiği düşünülüyor. 

Sonuç: Kalp damar hastalığı nedeniyle statin grubu kolesterol ilacı alanlar yan tesir ortaya çıkması halinde alternatif olarak red yeast rice kullanabilirler.  Gece yatarken iki adet 600 mg kapsül yutmak LDL  kolesterolde % 13, total kolesterolde % 19 düşmeye neden olmaktadır.   
 

 

08 Aralık 2019 Pazar / 8761 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895