Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Gazetelerde her gün şişmanlığın büyük bir hızla arttığından ve sağlık için çok zararlı olduğundan bahseden yazılar okuyoruz. Kolesterolün normal değerinin 270 den adım adım 180 e indirilmesi gibi obezite sınırı da gittikçe aşağı çekildi. önce vücut kitle endeksi diye bir şey çıkardılar, ağırlığını boyunun karesine böl, ikiyle çarp, üçle topla diyerek kafamızı karıştırıp dünyanın üçte birini şişman ilan ettiler...

Hepimiz elimizde hesap makinası şişman olup olmadığımızı anlamaya çalışırken “Boşuna hesap yapmayın, bel çevresi daha önemli” dediler. Mezuralara sarılıp bel çevremizi ölçtük, bir baktık ki dünyanın yarısını şişman. Şimdi en son “Bunların hepsi yalankilonuz normal olsa bile şişman olabilirsiniz” diyorlar. İtalyan bilim adamlarının bu yeni hesabına göre dünyadaki insanların yüzde doksanı şişman. Roma Üniversitesinden Doktor Antonino De Lorenzo’ya göre bir kişinin şişman veya normal olması terazi ağırlığına değil vücudundaki yağ yüzdesine bağlı. Eğer vücudunuzdaki yağ oranı %30 un üzerinde ise şişman sayılıyorsunuz. Bu kişilerin kiloları normal sınırlar içinde olmasına rağmen kalp hastalıkları ve şeker hastalığı riskleri artıyor (Normal-Weight Obese Syndrome). Şaka bir yana İtalyan araştırmacıların bu fikrine katılıyorum. Hiç spor yapmadığı için vücudu yağlanmış ama kilosu normal sınırlarda olan pek çok kalp hastası var.

            Şişman olup olmadığınıza karar vermek için teraziye çıkmak yerine soyunup aynanın karşısına geçin. Göğüslerinize, belinizin iki yanındaki kıvrımlara, memenize, kalçanıza, kolunuzun içine bakın. Kas mı görüyorsunuz yoksa yağ mı? Yağ görüyorsanız terazi ne söylerse söylesin şişmansınız. Dr.Lorenzo ve ekibinin yaptığı araştırmaya göre kilosu normal olduğu halde yağ yüzdesi artan kişilerde “cytokin” adını verdiğimiz enflamasyon yapıcı maddeler yüksek bulunuyor. Araştırmacılar, artan yağ dokusunun kendi başına damar sertliği yapan enflamatuar maddeler ürettiğini söylüyorlar. Bu maddeler (TNF-alpha, İnterleukin-6, İnterleukin-1) damar içindeki tıkanıklar oluşturup kalp hastalığı ve felç riskinin artmasına neden oluyor.  

Bugünden tezi yok bir spor mağzasına gidip iki adet dambul alın. Araştırmalar gösteriyorki yaşınız ne olursa olsun günde yarım saat ağırlık çalışması yapmanız halinde önümüzdeki 12 yıl boyunca herhangi bir nedenden ölme ihtimaliniz %25 azalıyor. Unutmayın; biraz şişman olup kaslı olmak, normal kiloda ama yağlı bir vücuda sahip olmaktan iyidir.

02 Mart 2008 Pazar / 19847 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895