Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

            Zaman zaman şöyle bir durup, neredeyim, ne yapıyorum, nereye gidiyorum diye düşündüğünüz oluyor mu bilmiyorum? Yeni yılın ilk günleri insanın kendisini değerlendirmesi, geçen yılın yanlışlarından ders alması, yeni hedefler belirlemesi için iyi bir zamandır. Aşağıda bu değerlendirmeyi yapmanıza yardımcı olacak bir liste var. Her maddeye, geçen 2016 yılı için, (0) ile (10) arasında bir not verin ve listeyi gelecek yılbaşı tekrar yapmak üzere bulabileceğiniz bir yere saklayın.  

 

                                                                                                                        2016 NOTU

1.SEVGİ......................................................................................................

2.ARKADAŞLIK........................................................................................

3.AİLE.........................................................................................................

4.VATANA HİZMET……………………………………………………....................................

5.MESLEK..................................................................................................

6.MALİ DURUM........................................................................................

7.OYUN.......................................................................................................

8.SAĞLIK....................................................................................................

9.ÜRETKENLİK.........................................................................................

10.SPOR......................................................................................................

11.ERDEM...................................................................................................

 

1. SEVGİ: Sevgi bir numarada olmayı hak edecek kadar önemli bir konu. Sadece karşı cinse duyduğunuz sevgiden değil, eşinize, çocuklarınıza, ailenize, doğadaki tüm canlılara karşı duyduğunuz sevgiden bahsediyorum. İçiniz sevgi doluysa, herkesi sevdiğinizi ve herkesin de sizi sevdiğini düşünüyorsanız, kendinize on verin. Kimseyi sevmiyorum, kimse de beni sevmiyor diyorsanız (0) verin, arada bir yerdeyseniz notunuzu belirleyin.

2. ARKADAŞLIK: Düşünün bakalım 2016 de sizi seven, sizin de sevdiğiniz, birlikte olmaktan hoşlandığınız arkadaşlarınız oldu mu? Yeteri kadar arkadaşınız, sizin için düşünmeden fedakârlık yapacak, sizin de onlar için sorumluluk alacağınız dostlarınız var mı?

3. AİLE: Eşinize, çocuklarınıza, anne, babanıza yeteri kadar vakit ayırıyor, yeteri kadar sevgi ve ilgi gösteriyor musunuz? “Benim bir ailem var,” diyebiliyor musunuz?

4. VATANA HİZMET: Ülkemizi tehdit eden iki büyük tehlike var: bölücü terör ve dinci terör. Artık iyi bir vatandaş olmak, beş yılda bir seçim sandığına gidip oy vermek yetmiyor. Atatürk Devrimlerine sahip çıkılması ve ülkenin bölünmez bütünlüğü adına daha aktif, daha özverili olmamız gerekiyor. Bu konuda elinizden geleni yapıyor, bir dernek veya partide aktif olarak çalışıyorsanız kendinize 10 verin, mızırdanarak haberleri izlemekle yetiniyor, yurt dışına kapak atma planları yapıyorsanız 0 verin.  

5. MESLEK: Gerçekten yapmayı istediğiniz işi mi yapıyorsunuz? Geçen yıl mesleğinizde başarılı mıydınız? Mesleğinizle yeteri kadar ilgilenebildiniz, kendinizi yetiştirebildiniz mi? Bilginize bilgi katabildiniz mi?

6. MALİ DURUM: İki yakanız bir arada mı? Ekonomik durumunuz arzuladığınız gibi mi? Elimdekilerle mutluyum diyorsanız kendinize “10” verin,  istediklerinizle sahip olduklarınız arasında uçurumlar varsa  “0” verin.

7. OYUN: Kaç yaşında olursanız olun hayatınızda yeteri kadar “oyun” yoksa büyük bir eksik var demektir. Hepimizin kafamızı boşaltmaya, hiçbir şey düşünmeden sadece hoş zaman geçirmeye ihtiyacımız vardır. Arkadaşlarla oynanan bir okey,  briç veya heyecanlı tavla maçı... Hepsi birer oyundur.

8. SAĞLIK: Hepimizin ara sıra başı ağrır. Bazılarımız da hafif bir tansiyon yüksekliği, bazılarımızda zaman zaman bel ağrısı olabilir. Küçük sağlık sorunlarını dünyanın sonu gibi gözünüzde büyütmeyin. Bütünüyle sağlığınız nasıl puan verin.

9. ÜRETKENLİK: Kendinize, ailenize ve ülkenize katkınız nedir? Yeteri kadar üretken oldunuz mu? Potansiyelinizin hepsini kullanma imkânı bulabildiniz mi? 

10. SPOR: İster tenis oynayın ister yürüyüş yapın, 2016 yılında her gün bir saat spor yapan bir kişi olduysanız kendinize on puan, hiç yapmıyorsanız sıfır verin (İşte yürümek, evde temizlik yapmak spor sayılmaz.)

11. ERDEM DONANIMI: Pek zor bir şeydir ama kendinizi tarafsızca değerlendirmeye çalışın. “Kamil bir insan” olarak kendinize kaç puan verirsiniz. Yeteri kadar iyi kalpli, cömert bağışlayıcı, insancıl, adil, merhametli, sabırlı mısınız? Hayvanlara da insanlar kadar iyi davranıyor musunuz? Kısaca yeterince “iyi bir insan” mısınız?

            Puanlama bittikten sonra her maddeyi tekrar gözden geçirip hangi konularda kuvvetli, hangi konularda zayıf olduğunuzu bulmaya çalışın. Notunuzun düşük olduğu maddelerde daha iyi olmak için 2017 yılı boyunca neler yapacağınızı düşünün ve kendinize madde madde YENİ HEDEFLER KOYUN. Çocuğunuz varsa aynı listeyi onun da kendisi için bir liste yapmasını sağlayın.

2017’nin size, ailenize, güzel yurdumuza ve dünyaya sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim.

 

 

02 Mart 2008 Pazar / 19784 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895